Doua la rand! Steaua 2-0 Bohemians: Szekely 57, Toja 72!

Bohemians Praga Steaua Superliga
Data publicarii: Vineri 03 Iulie 2009, 18:36
Data actualizarii: Vineri 03 Iulie 2009, 21:41

Steaua castiga si al doilea meci din Austria, dupa victoria cu slovenii de la Celje! Steaua 2-0 Bohemians Praga, prin golurile lui Szekley si Toja!

VIDEO Vezi aici ce a facut Steaua in primul amical!

Steaua continua in forta pregatirile. Dupa victoria lui Surdu si Ionescu din primul meci, 3-0 cu Celje, a venit randul lui Szekely si Toja sa iasa in fata!

Steaua a trecut cu 2-0 de echipa de pe locul 10 din Cehia. Begodi a folosit doua echipe diferite in cele doua reprize! Dupa 0-0 la pauza, Steaua si-a dat drumul la joc si reuseste a doua victorie din Austria.

Steaua va juca urmatoarele amicale cu Dinamo Zagreb si TSKA Sofia.

COMENTEAZA AICI MECIUL SI REZULTATELE STELEI:

Minutul 90: Arbitrul central fluiera finalul partidei. Steaua reuseste sa se impuna in al doilea amical al stagiului de pregatire din Austria, in fata celor de la Bohemians 1905 cu scorul de 2-0.
Minutul 84: Toja a patruns in careu dupa un schimb excelent de pase cu Kapetanos a sutut spre coltul lung, insa mingea a trecut putin pe langa poarta.
Min75: Schimbare la Steaua. Tudose ii ia locul lui Golanski.
Min72: GOOOOOL Steaua. Ros-albastri maresc scorul prin Toja, care a sutat puternic din mijlocul careului dupa o centrare trimisa de Szekely.
Min57: Gool, Steaua! Szekely marcheaza din pasa lui Kapetanos

Minutul 53: Onicas primeste galben dupa o interventie dura la mijlocul terenului. In faza anterioara, Steaua a ratat o ocazie mare prin Surdu, care nu a ajuns la intalnirea cu mingea centrata excelent de Szekely.
Minutul 50: Stelistii au facut mai multe combinatii in viteza, insa nu au reusit sa inscrie pana acum.
Minutul46: Arbitrul central fluiera startul reprizei a doua.

Cristiano Bergodi va folosi repriza a doua urmatoarea formula: Ciprian Tatarusanu - Pawel Golanski, Dorin Goian, Sorin Ghionea, Petre Marin - Banel Nicolita, Mihai Onicas, Juan Toja, Ianos Szekely - Romeo Surdu, Pantelis Kapetanos.

Minutul 45+1: Centralul pune capat primei reprize.
Minutul 45: Ochirosii il lanseaza bine pe Stancu pe partea dreapta, acesta dribleaza doi fundasi, dar este blocat in momentul centrarii. Lovitura de colt nu aduce nicio modificare a scorului.
Minutul 42: Stancu dribleaza doi jucatori adversi, suteaza de la 16 metri, pe jos, insa portarul respinge in corner in extremis. Faza se incheie fara gol.
Minutul 40: Golanski trimite o diagonala superba pentru Ochirosii, acesta face o cursa rapida pe stanga si centreaza bine in fata portii, unde atacantii nu ajung mingea.
Min35: Bergodi si-a trimis rezervele la incalzire
Minutul 33: Lovitura libera pentru Steaua, obtinuta de Bogdan Stancu. Executa Rada direct in zid.
Minutul 29: Ochirosii executa o lovitura libera de pe partea dreapta, il gaseste excelent pe Rusu, care din 6 metri trimite cu capul putin pe langa poarta.
Min25: Zapata scoate excelent inca o mare ocazie a cehilor!
Minutul 14: Lovitura libera pentru Steaua obtinuta de Ochirosii, lateral stanga, executa Golanski, insa mingea trece putin pe langa poarta.
Minutul 9: Cehii au avut prima mare ocazie, Zapat l-a blocat pe unul dintre atacanti
Minutul 1: Arbitrul central a fluierat inceputul meciului, lovitura de incepere avand-o jucatorii stelisti.

FC STEAUA BUCURESTI: 1 Robinson Zapata - 4 Pawel Golanski, 17 Eugen Baciu (cpt), 5 Ionut Rada, 34 Lucian Filip - 16 Banel Nicolita, 26 Eric Bicfalvi, 19 Andrei Ionescu, 21 Razvan Ochirosii - 28 Bogdan Stancu, 36 Vlad Rusu.
REZERVE: 2 Daniel Balan, 3 Dorin Goian, 7 Ianos Szekely, 11 Romeo Surdu, 12 Ciprian Tatarusanu, 14 Juan Toja, 15 Alexandru Tudose, 18 Petre Marin, 24 Sorin Ghionea, 27 Rafal Grzelak, 31 Emil Ducu Ninu, 32 Mihai Onicas, 33 Cezar Lungu, 35 Pantelis Kapetanos.

BOHEMIANS 1905 : 1 Radek Sňozík - 13 Jan Ruzicka, 3 Pavel Lukáš, 27 Martin Cseh, 9 JiÅ™í Rychlík - 25 Martin Kotyza, 4 Josef JindÅ™išek, 14 Jiri Sisler, 30 Jan Tohanzl - 23 Radoslav Augustín, 12 Lukáš Hartig
REZERVE: 28 Marek Vaslav, 11 Ferenc Róth, 15 David Bartek, 16 Martin Nespor, 17 Ivan Janek, 26 Marek Jungr, 24 Michal Pávek, 31 Mihal.

Cristiano Bergodi a aliniat cu NK Celje urmatorul 11: Tatarusanu - Golanski, Goian, Ghionea, Marin - Szekely, Bicfalvi, Toja, Ochirosii - Stancu, Kapetanos! Cei care au  facut spectacol si au castigat meciul au fost rezervele Romeo Surdu si Andrei Ionescu.

E vremea tinerilor la Steaua!, anunta dupa primul meci din Austria, mijlocasul Andrei Ionescu bucuros ca italianul Stelei acorda mai multa incredere jucatorilor tineri asa cum cerea si Gigi Becali!

Ujpest a pierdut amicalul cu austriecii de la SV Mattersburg, 0-3.

Golurile formatiei austriece au fost marcate in repriza a doua de Waltner (2) si Lindner. Waltner a deschis scorul in minutul 63, din penalti, tot el fiind cel care l-a majorat in minutul 71. Austriecii au inchis tabela prin reusita lui Lindner, din minutul 85.

Formatia ungara a evoluat in urmatoarea formula: Horvath - Kiss, Dvorschak, Korcsmar (Litauszki '60), Tovizi - Simek, Stokes (Hullam, '55), Jucemar (Wilson '27, Lazar '75), Frank (Bogdan, '55) - Barczi - Szabo.

Steaua va intalni pe Ujpest in turul doi preliminar al Ligii Europa. Steaua va juca turul pe teren propriu, la 16 iulie, in timp ce returul este programat in Ungaria, la 23 iulie.