Suporterii au incercat sa-l alunge pe Becali cu bulgari de zapada! Vezi cum le-a raspuns la microfon!

Gigi Becali Steaua Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Februarie 2010, 22:01
Data actualizarii: Sambata 20 Februarie 2010, 22:15

Arbitrul Istvan Kovacs a decis intreruperea meciului Steaua - Ceahlaul, din etapa a 18-a a Ligii I, in minutul 61, dupa ce fanii stelisti au aruncat cu bulgari de zapada in teren, fiind loviti jucatori si mai multi oficiali ai echipei oaspete.

Incepand din minutul 50, crainicul stadionului a facut apel la suporterii stelisti sa nu mai arunce cu bulgari in teren, insa fanii au continuat aceste actiuni.

In minutul 61, antrenorul echipei Ceahlaul, Gheorghe Multescu, a intrat in teren, solicitandu-le jucatorilor sai sa paraseasca suprafata de joc, pentru ca se aruncau cu bulgari.

Arbitrul central al intalnirii, Istvan Kovacs, i-a facut semn tehnicianul ca este trimis in tribune, insa jucatorii echipei Ceahlaul au parasit terenul.

Dupa ce arbitrul a decis intreruperea partidei si jucatorii s-au indreptat spre vestiare, finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, a anuntat la microfonul stadionului ca arbitrul a decis intreruperea meciului pentru zece minute si a facut apel la suporteri sa nu mai arunce cu bulgari. "Daca se mai arunca un bulgare, pierdem meciul, pierdem cu 3-0. Va rog frumos, daca este asa cum spune, ca iubiti Steaua, voi faceti rau Stelei. Va rog din suflet. Asta nu este dragoste pentru Steaua", a spus Becali.

Dupa 15 minute de intrerupere, meciul a fost reluat cu minge de arbitru.

Fanii prezenti la peluza Sud a stadionului au inceput ca arunce cu bulgari de zapada in jucatorii echipei Ceahlaul, care efectuau incalzirea, cu aproximativ 15 minute inainte de inceperea partidei.

Crainicul stadionului a facut apel la suporteri sa inceteze aceste actiuni, la cererea observatorului de joc, Gheorghe Nedelescu, insa, dupa ce a vazut ca fanii nu-si schimba comportamentul, Gigi Becali a luat microfonul si a anuntat ca va cere Jandarmeriei sa evacueze galeria Sud. "Galeria Sud, Becali sunt, salut toata lumea si pe cei de la Nord, am avut o intelegere, putem sa pierdem meciul cu 3-0. Galeria Sud va fi evacuata si vom inchide portile, sa nu mai poata sa intre nicaieri. Se va duce Jandarmeria sa-i evacueze. La revedere tata, sa fiti sanatosi, o sa stati toata viata la televizor", a spus Becali la microfonul stadionului.

Totusi, dupa o discutie cu presedintele Consiliului de Administratie al clubului Steaua, Valeriu Argaseala, care l-a anuntat ca Jandarmeria refuza sa evacueze peluza, dar ca stewarzii si jandarmii vor merge in dreptul acelui sector al arenei, Gigi Becali a luat decizia ca peluza sa fie evacuata numai in cazul in care suporterii vor continua sa arunce cu bulgari.

Grupul de suporteri de la Peluza Sud a Stadionului Steaua a anuntat, vineri, printr-un comunicat, ca va continua protestele la adresa conducerii clubului "ros-albastru", la nemultumirile mai vechi ale fanilor adaugandu-se si campania de achizitii a gruparii din Bulevardul Ghencea.

Ulterior, Gigi Becali a decis sa permita accesul fara restrictii al spectatorilor la meciul cu Ceahlaul, dupa ce a ajuns la un acord cu reprezentantii grupului de fani contestatari de la Peluza Nord, in urma unor negocieri care au avut loc vineri seara. Becali a aceptat o parte dintre doleantele suporterilor, fiind de acord sa le ceara scuze publice fostelor glorii steliste pe care le-a atacat de-a lungul timpului, sa nu se implice in alcatuirea echipei si sa nu mai poarte insemne ale vreunei echipe rivale.