VIDEO Știați că...? Golgheterul Cupei Africii pe Națiuni, cu meciuri la Anderlecht și în Champions League, a debutat la CS Mioveni!

Junior Kabananga Anderlecht Champions League CS Mioveni Cupa Africii pe Natiuni Superliga
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 13:36
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 13:46

Junior Kabananga a intrat în minutul 73 al întâlnirii dintre Mioveni și UTA, scor 1-1.

Partida CS Mioveni - UTA 1-1, din etapa a opta a Superligii, a prilejuit debutul la gazde al unui atacant cu un CV excelent pentru campionatul din România: Junior Kabananga, intrat în minutul 73 al întâlnirii.

Congolezul, care încă nu a fost prezentat oficial de Mioveni, a debutat în fotbalul mare la Anderlecht, pentru care a și înscris în primul sezon, acum mai bine de un deceniu.

Junior Kabananga, peste Salah, Aubameyang, Salah sau Mahrez la Cupa Africii din 2017

A jucat ulterior și la Cercle Brugge, de unde s-a transferat la Astana din Kazahstan, unde a câștigat patru titluri de campion (2015, 2016, 2017 și 2018) și cu care a evoluat inclusiv în grupele Champions League.

Însă marea performanță a carierei lui Kabananga este titlul de golgheter al Cupei Africii pe Națiuni, ediția din 2017 (singurul fotbalist cu 3 goluri, peste Salah, Aubameyang, Salah sau Mahrez), când a fost ales și în echipa ideală a turneului final, după ce la ediția din 2015 obținuse cu RD Congo medaliile de bronz.

Până să ajungă la Mioveni, congolezul în vârstă de 33 de ani a evoluat în ultimele sezoane în ligile din Arabia Saudită, Qatar, Belarus și China.