Stelistii au facut bulgari, moldovenii au invins! Steaua 1-3 Ceahlaul! Comenteaza aici meciul!

Bogdan Stancu Ceahlaul Cristi Tanase Steaua Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Februarie 2010, 22:30
Data actualizarii: Duminica 21 Februarie 2010, 00:52

Situatia incredibila la Steaua, acolo unde meciul a fost intrerupt 10 minute din cauza suporterilor. Pe teren, echipa lui Stoichita a fost ingenunchiata de ultima clasata, scor 1-3!

SPECTATORII L-AU ALUNGAT PE BECALI CU BULGARI!

Golurile au fost marcate de Kapetanos '14, pentru Steaua, respectiv Onciu '44, Vasilache '76 si Badescu '85, pentru Ceahlaul.

1-0: Kapetanos a sutat de la marginea careului mic, dupa o pasa printre fundasi a lui Nicolita.

1-1: Onciu a inscris cu un sut la coltul scurt.

In minutul 69, Steaua a ramas in inferioritate numerica, prin eliminarea lui Banel Nicolita, pentru un fault asupra lui Ciprian Vasilache. Jucatorul Stelei a primit al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

1-2: Zapata a incercat sa degajeze balonul, care l-a lovit insa pe Vasilache si a intrat in plasa.

1-3: Badescu a majorat diferenta cu un sut sub transversala de la aproximativ 11 metri lateral dreapta.

Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski (77. Art. Karamyan '73), 5. Jelev, 17. Baciu, 18. Marin - 7. Szekely, 8. Ov. Petre (14. Toja '82), 19. Plesan, 16. Nicolita - 10. Tanase (24. Surdu '58), 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichita.

Ceahlaul: 22. Villadsen - 3. Dikaba, 24. Forminte, 17. Vitelaru, 4. Al. Dragomir, - 18. Balde - 15. Badescu, 23. Onciu, 10. Vasilache, 25. Ibrahim (16. Jeremici '66) - 19. Mulisa (6. Achim '83). Antrenor: Gheorghe Multescu.

Cartonase galbene: Nicolita '60, '69, Ov. Petre '73 / Vasilache '45, Dragomir '54, Dikaba '60, Badescu '75

Cartonas rosu: Nicolita '69.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Eduard Dumitrescu, Nicolae Meghesan (asistenti) - Radu Petrescu (rezerva).
Observatori: Gheorghe Nedelescu si Dan Petrescu.
Supervizor: Adalbert Kassai.

La partida au asistat aproximativ 16.000 de spectatori.

Membrii galeriei de la Peluza Sud au afisat, la inceputul meciului, un baner cu mesajul "Un club curat, mai presus de toate", iar din minutul 20, au scandat impotriva finantatorului FC Steaua, Gigi Becali. De asemenea, fanii echipei de la tribuna a doua au fost afisat mesajul "Pleaca din Ghencea".

In prima repriza, suporterii de la Peluza Nord au afisat si ei un baner cu mesajul "Peluza e prima voce, jos cenzura, actiunile tale ne alimenteaza ura", dar au incurajat echipa pe tot parcursul meciului, iar, in pauza partidei, acestia l-au contestat pe Gigi Becali.

Meciul dintre cele doua echipe a fost marcat de conflictul existent intre fanii stelisti si finantatorul Gigi Becali.

Astfel, fanii prezenti la peluza Sud a stadionului au inceput ca arunce cu bulgari de zapada in jucatorii echipei Ceahlaul, care efectuau incalzirea, cu aproximativ 15 minute inainte de inceperea partidei.

Incepand din minutul 50, crainicul stadionului a facut apel la suporterii stelisti sa nu mai arunce cu bulgari in teren, insa fanii au continuat aceste actiuni. In minutul 61, antrenorul echipei Ceahlaul, Gheorghe Multescu, a intrat in teren, solicitându-le jucatorilor sai sa paraseasca suprafata de joc, pentru ca se aruncau bulgari. Arbitrul central al intâlnirii, Istvan Kovacs, i-a facut semn tehnicianului ca este trimis in tribune, insa jucatorii echipei Ceahlaul au parasit terenul.

Dupa ce arbitrul a fluierat intreruperea meciului, jucatorul Janos Szekely a avut o altercatie cu mai multi membri din staff-ul echipei Ceahlaul , in special cu fostul preparator fizic al echipei din Bulevardul Ghencea, Yuksel Yesilova.
Partida a fost reluata dupa aproximativ 15 minute.

Dupa golul marcat de Vasilache in minutul 76, Becali a parasit nervos stadionul.
Dupa golul marcat de Badescu, mai multi suporteri au parasit tribunele, iar multi dintre cei ramasi au aruncat din nou cu bulgari in teren, unul dintre acestea lovindu-l pe Stoichita. De asemenea, mai multi suporteri i-au cerut demisia tehncianului echipei Steaua.