FOTO Ștefan Baiaram, operat de fractură la piramida nazală după meciul cu Rapid! Cum arată acum fotbalistul Universității Craiova

stefan baiaram Rapid Bucuresti Universitatea Craiova Superliga Ștefan Baiaram
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 06 Martie 2024, 12:58
Data actualizarii: Miercuri 06 Martie 2024, 13:04
Universitatea Craiova a remizat cu Rapid, scor 1-1, în etapa cu numărul 29 din SuperLiga României.

Universitatea Craiova a remizat 1-1 cu Rapid în etapa 29 a SuperLigii României, iar Ștefan Baiaram a suferit o fractură la piramida nazală în urma unui duel cu Alexandru Albu.

Fotbalistul oltenilor a fost operat și va trebui să poarte o mască de protecție, similară celei purtate de Sorin Ghionea, Cristi Chivu sau Victor Osimhen.

• Ștefan Baiaram

Evenimentul nefericit a avut loc în minutul 80, când Baiaram a sărit la cap, lovind balonul și intrând în contact cu Albu. Universitatea Craiova a confirmat diagnosticul de fractură cu deplasare la nivelul piramidei nazale și a anunțat că Baiaram va purta o mască de protecție în următoarea perioadă.

Altfel, între Mihai Rotaru, patronul Universității Craiova, și Ion Crăciunescu, fost arbitru FIFA, s-a iscat un dialog încins. Rotaru a contestat acordarea unui penalty pentru Rapid și a avut un schimb aprins de replici cu Crăciunescu, care l-a taxat ironic și a pus la îndoială calificările sale în arbitraj, conform Digi Sport.

Dialogul lui Mihai Rotaru cu Ion Crăciunescu

Mihai Rotaru: ”Baiaram este cu nasul spart! La ei este ușor de dat penalty, iar la noi este greu de dat? Este o fază identică, la care nimeni nu a comentat atunci. În acel moment am fi avut un penalty la 1-1. Din punctul nostru de vedere, la primul este exclus să dai penalty. Nu a fost ofsaid, dar acolo este o luptă corp la corp. Screciu i-a dat patru metri în față atacantului de la Rapid și a venit într-o luptă corp la corp. Ce ar fi trebuit să facă, să se dea la o parte, să nu joace mingea? Nu l-a lovit peste picioare, a fost o luptă umăr la umăr!”

Ion Crăciunescu: ”Domnule Rotaru, dumneavoastră știți cum este lupta umăr la umăr?”

Mihai Rotaru: ”Nu vreau să discutăm acum, domnule Crăciunescu, pentru că avem cu totul și cu totul alte opinii.”

Ion Crăciunescu: ”Bine, nu am arbitrat cât dumneavoastră și poate de asta. Am înțeles!”

Universitatea Craiova - Rapid București 1-1

Alex Mitriță a deschis scorul în minutul 30, în urma assistului provenit de la Nicușor Bancu.

Jakub Hromada (minutul 49) a restabilit însă egalitatea în repriza secundă, în urma pasei decisive primite de la Ermal Krasniqi.

În urma remizei, Universitatea Craiova rămâne pe locul patru cu 46 de puncte, în timp ce Rapid București se află pe poziția a doua cu 52 de puncte.