fcsb - farul constanta andrei cordea Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 20:26
Data actualizarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 21:08

Cele două echipe se duelează în etapa cu numărul 23 din Superligă.

Show total în FCSB - Farul Constanța! Întâi, Florinel Coman a avut o cursă fantastică în banda stângă, a driblat un jucător și l-a găsit liber în interiorul careului pe Andrei Cordea, care a plasat perfect balonul în plasa laterală, în minutul 47.

Și Messi ar fi gelos! Denis Alibec a executat în mare stil o lovitură liberă, după ce Andrei Cordea deschisese scorul cu câteva minute în urmă

Nouă minute mai târziu, Farul a beneficiat de o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri de poarta lui Ștefan Târnovanu. Denis Alibec și-a luat înima în dinți și a bătut excelent, restabilind egalitatea în nici 10 minute de la golul lui Cordea.

Ulterior, FCSB a revenit în avantaj pe tabela de marcaj, după un fault comis de Farul în propriul careu. Andrea Compagno a executat fără emoții lovitura de pedeapsă și a fost scos la un minut după de Mihai Pintilii, fiind înlocuit cu David Miculescu.

FCSB - Farul, înainte de meci

FCSB este neînvinsă în ultimele două etape din Superliga României și a început anul cu o victorie în deplasarea cu FC Hermannstadt, scor 1-0. Singurul gol al vicecampioanei României a fost marcat de Billel Omrani, în repriza a doua a duelului de la Sibiu.

De cealaltă parte, Farul are trei meciuri consecutive fără victorie, iar în etapa trecută și-a pierdut și poziția de lider în clasament, după înfrângerea usturătoare suferită pe teren propriu cu CFR Cluj. Constănțenii au rămas și fără un jucător important, după ce Alexi Pitu s-a transferat la Girondins de Bordeaux.

În meciul tur, Farul s-a impus fără probleme pe teren propriu, scor 3-1, golurile constănțenilor fiind marcate de Alibec, Doukoure și Grameni. Singurul gol al roș-albaștrilor a fost marcat de Andrea Compagno.