"Și ce dacă vine Rapid?". Dorinel Munteanu lansează o provocare curajoasă după remiza cu Petrolul Ploiești

Otelul Galati Dorinel Munteanu Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 20:50
Data actualizarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 21:03

Petrolul Ploieşti a terminat la egalitate cu Oţelul Galaţi, scor 2-2, pe teren propriu, într-un meci din etapa a opta a Superligii.

Oaspeţii au avut şansa să deschidă scorul, dar Juri Cisotti a ratat un penalty în minutul 15, şutul său fiind apărat de Lukas Zima. Petrolul Ploiești a reuşit să înscrie de două ori prin Jair (30, 53), de fiecare dată din pasa lui Alexandru Musi.

Oţelul Galați nu a cedat şi a revenit pe tabelă în decurs de şase minute, prin golurile lui Frederic Maciel (60) şi Juri Cisotti (65). Formația antrenată de Dorinel Munteanu rămâne fără victorie în campionat, dar are şapte egaluri, dintre care cinci consecutive. Petrolul Ploiești e neînvinsă de cinci etape, în care are trei victorii şi două egaluri.

Reacția lui Dorinel Munteanu după remiza cu Petrolul Ploiești

"Echipa cea mai bună a fost Oțelul Galați, în a doua repriză cred că a fost o singură echipă pe teren. Am avut foarte multe ocazii, sunt convins că vor veni și victoriile. Băieții au făcut tot ce este posibil pentru a scoate un rezultat bun.

La ultima pasă poate au fost neinspirați în unele faze, am prins un portar într-o formă extraordinară. Sunt mulțumit. Le-am spus să mărească tempo-ul, echipa este foarte bine pregătită.

Și ce dacă vine Rapid? Petrolul este, poate, mai bună ca Rapid", a declarat Dorinel Munteanu, după meci.