FOTO Petrolul Ploiești - Oțelul Galați 2-2 | Gazdele ratează șansa de a o egala pe FCSB, moldovenii bifează al șaptelea egal

Petrolul Ploiesti Dorinel Munteanu FCSB Otelul Galati Rosario Latouchent Superliga
Data publicarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 20:28
Data actualizarii: Vineri 01 Septembrie 2023, 20:55

Petrolul Ploiești și Oțelul Galați au încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a opta din Superliga României.

Petrolul Ploiești - Oțelul Galați 2-2

Final de meci!

Minutul 72 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Hanca șutează puternic din dreapta careului, dar Dur-Bozoancă are o intervenție bună și respinge.

Minutul 65 - GOOOL Oțelul Galați! Maciel scapă pe contraatac, îi pasează în drepta careului lui Cisotti, care înscrie cu un șut puternic.

Minutul 60 - GOOOL Oțelul Galați! Pop pasează spre Maciel de pe partea stângă, iar atacantul deviază mingea în poartă, din careul mic.

Minutul 52 - GOOOL Petrolul Ploiești! Jair realizează dubla, iar gazdele se desprind în debutul reprizei secunde.

A început repriza a doua!

Final de primă repriză!

Minutul 42 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Hanca centrează din dreaptă pentru Jair în interiorul careului, dar brazilianul reia pe lângă poartă.

Minutul 30 - GOOOL Petrolul Ploiești! Jair șutează plasat din mijlocul careului, după o centrare a lui Musi, din partea dreaptă.

Minutul 20 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Bodișteanu scapă singur cu portarul, însă Zima respinge, în corner.

Minutul 15 - Penalty ratat de Oțelul Galați! Cisotti șutează de la 11 m, în dreapta portarului advers, care respinge în lateral.

Minutul 5 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Hanca șutează din marginea careului mic, însă portarul advers prinde mingea fără probleme.

A început partida!

Petrolul Ploiești - Oțelul Galați: echipele de start

Petrolul Ploiești: Zima - Papp, Garutti, Țicu - Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi - Petrovic, Grozav

Rezerve: Eșanu - M. Roman II, Justiniano, Dumitriu, Purtic, Diomande, Rădulescu, M. Constantinescu, Răducan

Antrenor: Florin Pîrvu

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă - Adăscăliței, Yabre, Lovric, Zhelev - Lopez Varela - Cisotti, Teles Pereira - Bodișteanu, Al. Pop, Maciel

Rezerve: R. Stoian - G. Cîrjan, Fatai, Jardan, I. Neagu, Zivulic, Miguel Silva, Tănasă, Pereira Serrao

Antrenor: Dorinel Munteanu

Petrolul Ploiești - Oțelul Galați, primul meci din etapa a opta a Superligii, poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro începând cu ora 18:30.

Oțelul nu a cunoscut încă victoria în această ediție și are nu mai puțin de 6 egaluri în cele 7 runde de până acum.

Echipa lui Dorinel Munteanu se află pe locul 13 în clasament, în timp ce gazdele de la Petrolul au un start excelent și ocupă locul 4, la trei puncte de liderul FCSB.

Oțelul încă mută pe piața transferurilor, ultimul transfer, neanunțat oficial deocamdată, fiind Rosario Latouchent, fundaș lateral de 27 de ani cu meciuri în ultimele sezoane în Ligue 2 la Nancy și în cupele europene la Kauno Zalgiris din Lituania.

Bilanțul întâlnirilor directe dintre Petrolul și Oțelul

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 36 de ori în principala competiţie internă, de 15 ori s-au impus prahovenii, de 13 ori au câştigat gălăţenii, iar alte 8 partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 24 august 1986, 0-0 la Ploieşti, partida consemnând întâia remiză bifată de gălăţeni în Divizia A de atunci, informează Liga Profesionistă de Fotbal.

Cea mai recentă dispută din Liga 1 a fost pe 4 mai 2015, Oţelul - Petrolul 1-1, goluri înscrise de Florin Cernat, respectiv Rok Kronaveter.