Sepsi OSK - FCU Craiova 1-0 | Gazdele dau lovitura pe finalul partidei

Nicolae Dica Adrian Mititelu FC U Craiova sepsi sfantu gheorghe Superliga Superliga
Data publicarii: Vineri 21 Iulie 2023, 20:34
Data actualizarii: Vineri 21 Iulie 2023, 20:35

Sepsi OSK a obținut prima victorie în campionat, în etapa a doua din Superliga României, în fața celor de la FCU Craiova.

Sepsi OSK - FCU Craiova 1-0

Final de meci!

Minutul 89 - GOOOL Sepsi OSK! Gazdele dau lovitura în ultimele minute de joc. Aganovici centrează în careu, iar Mario Rondon trimite balonul cu capul în poartă.

Minutul 78 - Mihai Bălașa se înalță deasupra defensivei adverse și reia puternic cu o lovitură de cap. Popa se întinde și respinge mingea fără emoții. Rămâne o ocazie bună a covăsnenilor de a deschide scorul.

Minutul 75 - Cosmin Matei faultează în atac, iar centralul partidei nu ezită și scoate cartonașul roșu din dotare. Sepsi nu mai e în superioritate numerică.

Minutul 61 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Cosmin Matei lovește cu capul mingea venită dintr-o centrare pe partea stângă, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 45+2 - Accidentare la Sepsi OSK! Mascarenhas este eliminat în urma unui fault teribil asupra lui Jonathan Rodriguez.

Minutul 36 - Ocazie pentru FCU Craiova! Cosim Achim îi pasează în careu lui Bauza, care șutează spectaculos, însă mingea se lovește în bară.

Minutul 28 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Cosim Matei centrează în careul mic, dar lovitura de cap a lui Safranko trece puțin peste poartă.

Minutul 1 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Ștefănescu centrează în careu din lovitură liberă, iar Păun reia cu capul, puțin peste bara transversală.

A început partida!

Echipele de start

• Sepsi OSK: Niczuly - Otelita, Ciobotariu, Bălașa, Dumitrescu - Rodriguez, Matei, Păun - Safranko, Damașcan, Ștefănescu
  • FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Henriques, Mascarenhas - Albu, Achim - Baeten, Bauza, Van Durmen - Chițu

știre inițială

Primul meci din etapa a doua a Superligii, Sepsi Sfântu Gheorghe - FC U Craiova, poate fi urmărit pe Sport.ro în format LIVE TEXT de la ora 18:30.

Este partida de debut pe banca tehnică a oltenilor pentru noul antrenor principal, Nicolae Dică, recent numit de patronul Adrian Mititelu.

Sepsi, peste FC U Craiova în Superligă: victorii cu 5-0 și 4-0 în fața oltenilor

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus covăsnenii, un joc a fost câştigat de olteni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai mare diferenţă de scor a fost pe 16 mai 2022, FC U 1948 - Sepsi OSK 0-5, iar cea mai recentă confruntare directă din Superliga României, de pe 16 martie 2023, s-a încheiat Sepsi OSK - FC U Craiova 1948 4-0 (N. Păun, M. Bălaşa, A. Aganovic, P. Safranko).