Secundul lui Poli Iași a venit la flash-interviu după remiza cu FCU Craiova și a dezvăluit: "E dureros"

Poli Iasi - FCU Craiova Constantin Ilie Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 18:45
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 18:45

Poli Iași - FCU Craiova s-a încheiat 1-1.

Moldovenii au primit vizita oltenilor pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași. La capătul celor 90 de minute, Poli Iași și FCU Craiova au împărțit punctele. Meciul a fost arbitrat de centralul Iulian Dima.

Constantin Ilie, antrenorul secund de la Poli Iași, a vorbit la flash-interviu despre remiza cu FCU Craiova și a subliniat că a fost dureros golul din prelungiri înscris de olteni, când Ibrahim a restabilit egalitatea cu un șut de senzație.

„Trebuie să ne mulţumim cu un punct. Este dureros ca în superioritate numerică, în ultimele 5 minute, să primeşti un asemenea gol, după 92 de minute. Mergem mai departe, vom plânge, probabil, rău de tot după aceste două puncte.

Probabil s-a dus din prospeţime în a doua repriză, cu toate că le-am ţipat jucătorilor să nu ne retragem, să stăm cât mai sus, ca să recuperăm mingea cât mai sus şi să nu le dăm posibilitatea să vină peste noi. Nu trebuie să cedezi, trebuie să mă duc peste adversar, mai ales că aveam superioritate numerică”, a spus Constantin Ilie după meci.

Echipele de start

• Poli Iași: Ailenei - Martac, Ilie, Katanec, Ispas - Roman, Bordeianu, Marchioni, Stefanovici, Bus, Phelipe
  • FCU Craiova: Gurău - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Padula - Albu, Achim - Bahassa, Chițu, Van Durmen - Blănuță

În urma rezultatului de egalitate, FCU Craiova rămâne pe locul 11 cu 14 puncte (patru victorii, două rezultate de egalitate și șapte înfrângeri), în timp ce Poli Iași a urcat pe locul nouă cu 15 puncte (patru câștiguri, trei remize, șase eșecuri).

În următoarea etapă, ieșenii se vor duela cu Dinamo București vineri, 27 octombrie, de la ora 20:30. De cealaltă parte, FCU Craiova o va înfrunta „acasă” pe UTA Arad duminică, 29 octombrie, de la ora 14:00.