Poli Iasi - FCU Craiova Jibril Ibrahim Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 17:45
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 17:44

Poli Iași - FCU Craiova s-a încheiat 1-1.

Cele două echipe s-au întâlnit în a 13-a etapă din Superliga României pe stadionul „Emil Alexandrescu”. Iulian Dima a fost centralul partidei, ajutat de brigada sa de arbitri.

Final nebun la Iași! Jibril Ibrahim a înscris un eurogol în prelungiri și a salvat-o pe FCU Craiova de la înfrângere

În minutul 90+2, la 1-0 în favoarea lui Poli Iași, Jibril Ibrahim (20 de ani) a fentat un adversar la peste 30 de metri de poarta lui Ailenei și a șutat cât a putut de tare.

Mingea s-a înfipt în plasă, iar FCU Craiova a restabilit egalitatea cu un șut formidabil. Pentru atacantul nigerian a fost prima reușită în echipamentul oltenilor din acest sezon.

Jibril Ibrahim a semnat cu FCU Craiova în septembrie 2022 și mai are contract cu gruparea din Bănie până la finalul sezonului 2025/26. Transfermarkt îl evaluează pe nigerian la 100.000 de euro.

Echipele de start

• Poli Iași: Ailenei - Martac, Ilie, Katanec, Ispas - Roman, Bordeianu, Marchioni, Stefanovici, Bus, Phelipe
  • FCU Craiova: Gurău - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Padula - Albu, Achim - Bahassa, Chițu, Van Durmen - Blănuță

În urma rezultatului de egalitate, FCU Craiova rămâne pe locul 11 cu 14 puncte (patru victorii, două rezultate de egalitate și șapte înfrângeri), în timp ce Poli Iași a urcat pe locul nouă cu 15 puncte (patru câștiguri, trei remize, șase eșecuri).

În următoarea etapă, ieșenii se vor duela cu Dinamo București vineri, 27 octombrie, de la ora 20:30. De cealaltă parte, FCU Craiova o va înfrunta „acasă” pe UTA Arad duminică, 29 octombrie, de la ora 14:00.