10 ani de la sfertul UEFAntastic dintre Steaua si Rapid! Razvan Lucescu regreta si acum: "Care ar fi fost soarta noastra daca se intampla asta?!"

Razvan Lucescu Rapid Steaua Superliga
Data publicarii: Marti 29 Martie 2016, 19:45
Data actualizarii: Marti 29 Martie 2016, 19:51

Steaua si Rapid jucau pe 30 martie 2006 primul meci din sfertul UEFAntastic din care castigatoare a iesit Steaua.

Cu Cosmin Olaroiu si Razvan Lucescu, Steaua si Rapid s-au duelat pentru un loc unic in semifinalele Cupei UEFA. Cele doua echipe au jucat primul meci pe Giulesti, acolo unde au remizat, scor 1-1. Returul de pe Lia Manoliu s-a incheiat 0-0, iar Steaua ajungea mai departe si o intalnea pe Middlesbrough, care o elimina dramatic.

Au trecut 10 ani de atunci, iar Razvan Lucescu isi aminteste cu tristete de ratarile elevilor sai, mai ales de cea a lui Emil Dica din minutul 87 al partidei retur.

"A fost un moment unic pentru fotbalul romanesc, o experienta unica si frumoasa pe care am trait-o de-a lungul intregului an. Pentru noi, a fost munca unui grup, care a reusit sa faca dintr-un Rapid aproape inexistent in Europa, o echipa respectata si apreciata pe continent.

„Dubla“ cu Steaua a avut un farmec aparte, pentru ca s-a creat o presiune imensa in acele zile, dar a fost o presiune care te motiva. A fost „dubla“ in care Rapid a fost mai buna in trei reprize, iar Steaua intr-una, dar, la final, a sarbatorit Steaua, care a mers mai departe. Noi am avut meritul de a nu fi cazut, ba din contra ne-am strans randurile si mai tare si ne-am luat revansa, peste trei saptamani, in campionat. in orice caz, a fost una dintre cele mai fascinante experiente din fotbalul romanesc, cel putin dupa 1989, la nivelul echipelor de club.

Pentru mine ramane o mare intrebare la care nu voi gasi niciodata raspuns: Ce s-ar fi intamplat daca Emil Dica nu rata acea ocazie uriasa in minutul 87? Oare care ar fi fost soarta noastra in continuare?", a spus Razvan pentru Adevarul.