EXCLUSIV Schimbare comandată de Gigi Becali? Cum au fost suprinși oficialii FCSB-ului înainte de introducerea lui Andrea Compagno cu CFR

FCSB Andrea Compagno Gigi Becali Thomas Neubert Superliga
Mihnea Stefan
Data publicarii: Luni 15 Mai 2023, 17:56
Data actualizarii: Luni 15 Mai 2023, 18:20

Cuplul format din Elias Charalambous și Mihai Pintilii a ales să înceapă meciul cu CFR Cluj cu David Miculescu în centrul atacului.

În fața a 42.439 de spectatori prezenți pe Arena Națională, FCSB a învins-o pe CFR Cluj, 1-0, în runda a opta a play-off-ului, și s-a apropiat la un singur punct de Farul Constanța înainte de meciul direct. Singurul gol al partidei a fost înscris de Florinel Coman (25 ani), în minutul 49, care i-a driblat pe Denis Kolinger (29 ani) și Simone Scuffet (26 ani).

Andrea Compagno, introdus contra CFR-ului de Gigi Becali?

Cuplul format din Elias Charalambous (42 ani) și Mihai Pintilii (38 ani) a ales să înceapă meciul cu ardelenii cu David Miculescu (22 ani) în centrul atacului, în detrimentul lui Andrea Compagno (27 ani), care abia se recuperase după accidentare.

Atacantul italian a fost introdus și el. A intrat în minutul 62, chiar în locul lui Daivd Miculescu. Numai că, foto-reporterul Sport.ro a imortalizat momentul în care Andrea Compagno a intrat pe teren. În primă fază, un oficial FCSB a coborât la nivelul băncii tehnice pentru a trasmite o informație care l-a făcut pe Mihai Pintilii să zâmbească. Imediat, Thomas Neubert s-a îndreptat către vârful cumpărat de la FCU Craiova pentru 1,5 milioane de euro și l-a înștiințat că va fi atuncat în luptă.

La finalul partidei, Elias Charalambous a mărturisit că s-a consulat cu doctorii echipei în privința minutelor de joc pe care le poate bifa Compagno cu CFR Cluj.

„Andrea a fost accidentat, am analizat situația cu doctorii echipei. Ne-au spus că poate juca câteva minute. Nu ne-am gândit la următorul meci, era prea important cel de azi. De mâine ne vom gândi la următorul meci. Nu e o finală, pentru că mai e un meci”, a declarat antrenorul cipriot la flash-interviu.

Tot la finalul meciului, văzând defășurarea partidei, Dumitru Dragomir (76 ani) i-a dat credit lui Gigi Becali pentru victoria împotriva echipei care a dominat campionatul în ultimii 5 ani.

„Lupta este numai între Becali și Hagi. Amândoi sunt doi antrenori extraordinari de mari”, a declarat fostul președinte LPF la plecarea de pe Arena Națională.

Gigi Becali a apelat la același scenariu ca în meciul cu Chelsea

Evenimentul a adus aminte de ce s-a întâmplat la Steaua - Chelsea, 1-0, din optimile Europa League, când Gigi Becali a făcut un întreg „telefon fără fir” pentru a-și impune o schimbare. L-a trimis pe Vali Argăseală la marginea terenului pentru a-l informa pe Mache, care i-a transmis mesajul lui Mihai Stoica, acesta având sarcina de a-i comunica lui Laurențiu Reghecampf ce jucător voia patronul.

De altfel, președintele Consiliului de Administrație al FCSB-ului a mărturisit că împotriva lui Ajax, din turul precedent, Gigi Becali a fost cel care l-a schimbat la pauză pe Andrei Prepeliță (37 ani) cu Lucian Filip (32 ani).

„Uite, ca să vă dau și un exemplu trăit de mine, nu așa, din povestiri. La meciul retur cu Ajax, din primăvara Europa League, urma să jucăm fără Bourceanu și Pintilii. Titular a fost Prepeliță. În prima repriză luase un cartonaș galben, parcă așa rețin.

La pauză, Gigi a spus că îl vrea pe Filip în locul lui Prepeliță. M-am dus la Reghe, i-am zis, moment în care a luat foc. Că nu se poate așa ceva, că suntem atât de aproape să o eliminăm pe Ajax, că el nu vrea să facă schimbarea! Era 1-0 scorul la pauză. I-am zis să accepte schimbarea fiindcă și așa nu o scoatem noi pe Ajax, dar dacă nu o face, riscăm să stricăm tot, eram pe primul loc în campionat, eram într-o situație bună. Și s-a supus, a făcut schimbarea. Care a fost concluzia?

Că Filip a făcut un meci senzațional. Repet, ce v-am spus acum sunt lucruri reale, pe care eu le-am trăit! Deci, ca să răspund la întrebare, suport ce se întâmplă acum la FCSB așa cum am suportat în toți anii ceilalți”, a spus Mihai Stoica pentru Orange Sport, în noiembrie 2021.