fc voluntari FCSB igor armas Malcom Edjouma Marius Avram Superliga
Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2023, 22:17
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2023, 22:17

FCSB a învins FC Voluntari, în deplasare, scor 2-1, iar vicecampioana României a urcat pe locul 3, la cinci lungimi în spatele liderului Farul Constanța.

Ambele goluri ale lui FCSB au fost marcate de Malcom Edjouma, în minutul 45, respectiv 79. FC Voluntari a început să spere pe final, după ce Marcelo Lopes a redus din handicap în minutul 90 cu o execuție splendidă, însă nu a fost suficient pentru formația ilfoveană.

Marius Avram: "Edjouma, fault grosolan. Trebuia să fie eliminat"

În minutul 82, FCSB ar fi trebuit să rămână în inferioritate numerică, este de părere fostul arbitru internațional Marius Avram. Malcom Edjouma a avut o intervenție foarte dură asupra lui Igor Armaș, însă a văzut doar galben din partea centralului Radu Petrescu.

În tentativa de a lovi o minge centrară de Olaru în careul advers, Edjouma l-a lovit cu talpa în figură și în zona umărului pe Armaș. Marius Avram nu înțelege de ce nici Marian Barbu, arbitrul din camera VAR, nu a intervenit.

"Este un atac cu talpa la nivelul feței adversarului, cu piciorul întins. Regulamentul spune în felul următor: un jucător care lovește un adversar în momentul disputării mingii, cu unul sau ambele picioare, făcând uz de forță excesivă sau punând în pericol integritatea fizică a adversarului, se face vinovat de fault grosolan.

În momentul în care mergi cu crampoanele pe fața unui adversar, cu piciorul întins, am văzut consecințele unui atac și pot spune că a pus în mod clar în pericol integritatea jucătorului de la FC Voluntari. Decizia coretă ar fi fost cartonaș roșu pentru fault grosolan.

Nu pot să înțeleg de ce cei din camera VAR nu au intervenit. E posibil să fie și ceea ce spuneam la pauză, că este acest duo, Radu Petrescu - Barbu, care a fost împreună și la alte alte meciuri, când au fost faze clare nerezolvate, în ciuda imaginilor existente. Poate că ar fi bine ca pe viitor cei de la CCA să nu îi mai delege împreună. Ori sunt prea prieteni și se susțin indiferent de decizie, ori nu prea se plac și nu se ajută între ei", a spus Marius Avram, la Digisport.

Darius Olaru, suspendat pentru FCSB - Universitatea Craiova

FCSB a primit și o veste prostă la Voluntari. Darius Olaru a văzut al patrulea cartonaș galben din acest sezon și va fi suspendat în următoarea etapă, contra Universității Craiova.

Căpitanul lui FCSB a fost avertizat de Radu Petrescu chiar în ultimul minut, 90+5. La o fază în jumătatea de teren a lui FC Voluntari, Olaru a împins mingea pentru a întârzia reluarea jocului, iar centralul nu l-a iertat.

• 33 de meciuri, un gol și cinci pase decisive a strâns Olaru la FCSB în acest sezon
  • Meciul FCSB - Universitatea Craiova se joacă duminică, 19 februarie, de la ora 20:00, pe Arena Națională.