Reacția lui Alex Mitriță, după ce Universitatea Craiova a pierdut cu Petrolul Ploiești

alex mitrita Universitatea Craiova Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești Superliga
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 20:54
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 20:54

Meciul dintre Universitatea Craiova și Petrolul Ploiești s-a încheiat cu scorul de 1-3.

Implicată în lupta pentru locurile fruntașe din Superligă, Universitatea Craiova putea profita de pasul greșit făcut de Rapid, care a remizat cu UTA Arad.

Cu o victorie, oltenii puteau urca pe locul trei, dar acum au rămas pe locul patru, cu 22 de puncte, la un punct distanță de urmăritoarea clasată.

Alexandru Mitriță (28 de ani) a oferit o primă reacție după meciul pierdut de olteni pe teren propriu.

Alexandru Mitriță: ”Trebuie să ne gândim ce ne dorim”

„Explicații pot fi multe. Suntem foarte nervoși, trebuie să mergem acasă, să ne liniștim, să vedem unde am greșit și s-o luăm de la capăt. Suntem într-o perioadă foarte proastă, trebuie să muncim mult.

Sunt momente în care e mai bine să mergi în vestiar și să stai calm. Nu suntem într-o situație bună, am spus-o. Trebuie să ne gândim ce ne dorim, să avem o altă atitudine, să muncim mai mult în fiecare zi. Numai noi putem scoate asta la capăt. Acum suntem singuri și numai noi putem să ne ridicăm.

Pot să vorbesc foarte mult în această seară, dar nu e ok. Trebuie să vedem ce am greșit”, a spus Alex Mitriță.

Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești 1-3

După o primă repriză tăcută, Musi a deschis scorul în minutul 57, iar Grozav a majorat diferența în minutul 70. Kurtic a marcat pentru olteni din penalty în minutul 74, însă „lupii galbeni” au revenit la două goluri diferență în minutul 90+1, grație reușitei lui Huja.

În următoarea etapă, Universitatea Craiova se va duela cu Rapid București duminică, 29 octombrie, de la ora 20:30, în timp ce Petrolul Ploiești o va înfrunta pe FCSB sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 20:30.