Rapid - Sepsi OSK 1-1 | Ăstă e Rapidul din Giulești! Ioniță egalează cu un lob perfect în prelungiri, iar Rapid speră la playoff

Rapid Liga 1 Sepsi Sf Gheorghe Superliga
Data publicarii: Vineri 11 Februarie 2022, 19:00
Data actualizarii: Vineri 11 Februarie 2022, 21:55

Rapid a smuls un punc în prelungiri în meciul cu Sepsi OSK, 1-1, din etapa cu numărul 26 din Liga 1.

Rapid - Sepsi OSK 1-1

Partida a fost la discreția lui Sepsi OSK. Cu un om în plus din minutul 33 și în avantaj din minutul 50, covăsnenii nu au mai putut rezista încă două minute pentru a lua toate cele 3 puncte. Alexandru Ioniță a profitat de ieșirea eronată a lui Niczuly și a restabilit egalitatea.

Final.

Min. 90+2: GOL Rapid! Alexandru Ionță profită de ieșirea greșită a lui Niczuly și îl învinge pe portarul lui Sepsi OSK cu un lob perfect.

Min. 84: Ocazie Rapid! Pănoiu îl întinde pe Niczuly cu o execuție în forță din careu.

Min. 50: GOL Sepsi OSK! Bărbuț îl servește ideal pe Ștefănescu, iar mijlocașul lui Sepsi îl învinge pe Horațiu Moldovan cu un șut puternic din careu.

Min. 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min. 33: Cartonaș roșu pentru Rapid! Alexandru Albu își lasă coechipierii în 10, după un fault dur la Achahbar. Mijlocașul neerlandez nu a mai putut continua partida și a fost înlocuit cu Nicolae Păun.

Min. 13: Ocazie Sepsi OSK! Aganovic a fost apropa să-l înivngă pe Moldovan cu o lovitură de cap, dar Horațiu Moldovan a fost la post și a respins mingea în corner.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

Rapid:

Sepsi OSK:

Rapidul nu a câștigat niciun meci în acest an și vine după trei remize consecutive, ultima obținută în deplasarea cu FC Voluntari, 0-0. Giuleștenii se află pe poziția a șaptea în clasamentul Ligii 1, având 35 de puncte, cu unul în minus față de Farul, care se află pe ultimul loc ce asigură prezența în play-off.

De cealaltă parte, Sepsi a avut un parcurs oscilant în startul lui 2022, având două înfrângeri și două remize. În ultima etapă, covăsnenii au câștigat meciul de pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaș, 2-0, însă deplasările au fost cele care au pus probleme. Echipa lui Bergodi a pierdut ambele deplasări avute în acest an, 0-1 cu FC Botoșani și 0-1 cu UTA Arad.

În meciul tur, duelul s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce Goge și Alami au marcat pentru giuleșteni, în timp ce Luckassen a înscris de două ori pentru echipa prgătită atunci de Cernea.