FOTO Rapid - Farul 1-1. Fotbal-șampanie în Giulești și un egal care ajută rivalele

Rapid farul Superliga
Data publicarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 23:40
Data actualizarii: Sambata 01 Aprilie 2023, 23:41

Rapid și Farul au remizat, scor 1-1, în runda secundă din play-off-ul Ligii 1.

Rapid - Farul 1-1 (Funsho 55' / Nedelcu 76')

Minutul 90: 3 minute suplimentare.

Minutul 83: Ocazie Farul! Kiki ajunge la o minge din dreptul fanionului, îl driblează spectaculos pe Funsho și îi pasează lui Enes Sali. Puștiul Farului trece de Dragoș Grigore și șutează puternic, însă Horațiu Moldovan respinge în corner.

Minutul 76: GOL Farul! Dragoș Nedelcu primește la marginea careului, trece ușor de Emmers și plasează mingea excepțional, fără șansă pentru Moldovan.

Minutul 71: Ocazie Farul! Grameni centrează excelent în careu, iar Kiki apare surprinzător la finalizare și trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

Minutul 68: Ocazie Rapid! Emmers centrează cu exteriorul din flancul stâng, iar Dugandzic pune latul de lângă Gustavo. Mingea trece foarte aproape de bara lui Aioani.

Minutul 64: Ocazie Farul. Nedelcu șutează puternic de la 20 de metri, însă defensiva Rapidului respinge.

Minutul 55: GOL Rapid! Onea avansează în flancul stâng, pătrunde în careu, centrează de lângă Boli, Dugandzic dă pe lângă minge, iar balonul ajunge la Funsho, care înscrie din apropierea careului mic.

Minutul 46: Începe repriza secundă! Hagi și Mutu schimbă la pauză. La oaspeți, ies Borza și Mazilu, intră Kiki și Matheus Santos. La gazde, iese Pănoiu și intră Funsho.

Minutul 45+1: Pauză! Rapid - Farul 0-0.

Minutul 32: Schimbare la Rapid. Costache nu mai poate continua din cauza unei accidentări și e înlocuit de Emmers.

Minutul 28: Ocazie Farul! Mazilu primește la marginea careului și șuteză cu piciorul stâng, însă direct în brațele lui Moldovan.

Minutul 20: Ocazie Farul! Grameni nimerește și el bara cu un șut de la 20 de metri, cu piciorul stâng.

Minutul 19: Ocazie Farul! La o acțiune prelungită de atac a oaspeților, Denis Alibec lovește bara transversală cu un șut puternic din careu.

Minutul 14: Ocazie Rapid. Farul e din nou surprinsă pe contraatac, Sefer avansează nestingherit spre poartă, însă finalizează slab.

Minutul 12: Ocazie Farul. Denis Alibec șutează la firul ierbii după o lovitură liberă de la distanță, însă mingea trece puțin pe lângă bară.

Minutul 10: Ocazie Farul! Grameni șutează puternic de la 20 de metri, însă pe centrul porții, iar Moldovan respinge.

Minutul 7: Ocazie Rapid! Alexandru Albu scapă singur cu Aioani, portarul Farului iese pentru a închide unghiul și reușește să respingă în corner.

Minutul 1: Începe meciul! Stadionul din Giulești este plin, iar fanii celor de la Rapid oferă o nouă atmosferă încântătoare.

• Antrenor: Gheorghe Hagi

Rapid a început play-off-ul cu o remiză pe terenul lui CFR Cluj, scor 2-2, și are nevoie de victorie pentru a păstra șanse în lupta la titlu sau pentru un loc pe podium. Giuleștenii au suferit două înfrângeri în ultimele cinci partide jucate pe teren propriu, ultima cu FC Hermannstadt, scor 0-1, în penultima etapă din sezonul regulat.

Echipa lui Adrian Mutu are trei meciuri consecutive fără victorie în campionat. De cealaltă parte, constănțenii vin după ce au început play-off-ul cu o victorie pe teren propriu cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1. Farul are două victorii consecutive în ultimele meciuri jucate, însă și o înfrângere în ultima deplasare.

Cele două echipe s-au duelat în ultima etapă a sezonului regulat, iar Farul s-a impus cu 2-1 în meciul de la Ovidiu. Constănțenii au două victorii în cele trei întâlniri din acest sezon, una și în Cupa României, scor 2-0, în timp ce turul din sezonul regulat, disputat în Giulești, s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

Farul este lider în clasamentul play-off-ului cu 35 de puncte, la două distanță de CFR Cluj, însă se poate distanța la cinci în cazul unei victorii, cel puțin până la meciul ardelenilor cu Universitatea Craiova. De cealaltă parte, Rapid se află pe locul cinci în clasament, cu 27 de puncte, la unul distanță de Universitatea Craiova și la trei de FCSB.