Rapid - CFR Cluj 2-0 | Giuleștenii, victorie clară în fața liderului la zi din Liga 1. Bălan, evoluție de vis

Rapid - CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Octombrie 2021, 21:53
Data actualizarii: Duminica 17 Octombrie 2021, 22:48

Rapid s-a impus pe teren propriu, al Mioveni, în fața campioanei CFR Cluj, liderul la zi din Liga 1, cu scoru de 2-0.

Rapid - CFR Cluj 2-0

Meciul a început într-un ritm foarte alert, iar CFR Cluj a avut prima ocazie de gol încă din minutul 2. Giuleștenii au răspuns periculos în minutul 7, însă primul gol al meciului a venit abia în minutul 27, când Bălan l-a executat cu sânge rece pe Hindrich, cu un șut din marginea careului de 16 metri.

A fost 1-0 la pauză, însă Rapidul avea să mai lovească o dată, tot prin Bălan, în minutul 55.

• Rapid - CFR Cluj

S-a încheiat 2-0, iar Rapid a urcat de pe locul opt până pe cinci, cu 21 de puncte. CFR rămâne pe prima poziție în clasament, cu 30 de puncte.

FINAL

Min. 78: Ocazie CFR Cluj! Ciprian Deac execută foarte bine o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, însă Horațiu Moldovan intervine formidabil și trimite în corner.

Min. 69: Iese omul meciului, Adrian Bălan, iar în locul său este trimis pe teren Marzouk.

Min. 55: GOOOL Rapid! Sefer pătrunde prin flancul drept și pasează cu stângul în fața porții. Bălan preia scurt, apoi pune latul și trimite mingea în poartă.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45: GOL anulat Rapid! Crepulja avansează în centru, apoi pasează în stânga, la Adrian Bălan, care îl învinge pe Hindrich cu un șut plasat, însă asistentul semnalează poziție afara din joc la atacantul giuleștenilor.

Min. 27: GOOOL Rapid! Bălan scapă spre poartă și îl execută cu sânge rece pe Hindrich

Min. 12: Ocazie Rapid! Stahl primește în interiorul careului de la Hlistei, însă trage peste poartă din poziție dificilă.

Min. 7: Ocazie importantă pentru Rapid! Sefer avansează cu mingea la picior, apoi expediază un șut puternic spre poartă. Hindrich se întinde excelent și respinge în corner.

Min. 2: Ocazie pentru CFR Cluj! Ciprian Deac execută periculos o lovitură liberă, pe bara a doua, de unde Manea reia spre poartă, însă Horațiu Moldovan prinde fără emoții.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START

Rapid a avut un start excelent de campionat mai ales datorită defensivei în care a excelat Cristi Săpunaru, însă treptat elevii lui Mihai Iosif și Adrian Matei nu au mai reușit să mențină cadența. FC Botoşani - Rapid 0-2 a fost ultima victorie reuşită de giuleşteni în Liga 1. Au urmat două remize şi trei înfrângeri.

Cinci dintre cele 13 goluri reuşite de Rapid au fost marcate din faze fixe.

LIVE BLOG Rapid - CFR Cluj, de la 20:30

Azi, la Mioveni, Rapid va întâlni principala candidată la titlul Ligii 1, o echipă care în pofida turbulențelor din startul sezonului, când Marius Șumudică a fost înlocuit cu Dan Petrescu, a izbutit să rămână la șefia campionatului.

Dan Petrescu a debutat în Liga 1 chiar pe banca giuleştenilor, pe 12 martie 2004, în partida Rapid - FC Oradea 2-1, pe vremea în care la trupa din Grant era prietenului "Bursucului", Ioan Becali. Ca adversar al Rapidului, palmaresul lui Petrescu pe prima scenă cuprinde 10 dueluri, 3 victorii, 4 remize şi 3 înfrângeri.

11 septembrie 2021, FC Botoşani - CFR Cluj 1-0 a fost singura înfrângere suferită de ardeleni în precedentele 11 deplasări din campionat, interval în care au mai înregistrat opt succese şi două rezultate de egalitate.

10 dintre cele 17 goluri marcate de clujeni au fost reuşite în repriza secundă.

Rapid: H. Moldovan - Goge, Săpunaru, D. Grigore, Morais - Crepulja, Albu, Sefer - Carnat, Bălan, Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Bouhenna, Burcă, Camora - Deac, Bordeianu, Culio - Chipciu, Debeljuh, Petrila. Antrenor: Dan Petrescu