VIDEO EXCLUSIV Prunea știe ce o așteaptă pe Dinamo la baraj și avertizează: "Asta e cel mai important"

Data publicarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 19:33
Data actualizarii: Sambata 09 Aprilie 2022, 19:32

Dinamo a rămas la nouă puncte în spatele ultimul loc care asigură evitarea retrogradării, după 1-2 contra lui FC U Craiova, iar pentru "câini" devine din ce în ce mai clar că salvarea poate veni doar de la baraj.

Cu Dusan Uhrin pe bancă, Dinamo a înregistrat o victorie, o remiză și două înfrângeri în play-out, insuficient pentru ca echipa cehului să emită pretenții la locul 12, ultimul care asigură salvarea directă.

Prunea știe ce o așteaptă pe Dinamo la baraj

Florin Prunea, fost jucător și conducător al clubului din "Ștefan cel Mare", este convins că Dinamo va disputa barajul de menținere/promovare cu o echipă, explică care sunt motivele pentru jocul slab al echipei, dar și ce o așteaptă la duelul decisiv cu echipa din Liga 2.

"Cu gol în primul minut și primele 30 de minute care au fost la discreția lui Dinamo. Până la urmă, Dinamo s-a retras și cred că este o victorie meritată a Craiovei. Cred că se putea dicta penalty la Irabiso, dar una peste alta, este o înfrângerea grea pentru Dinamo.

Uitați-vă la Rapid, a câștigat primul joc cu Clinceni, apoi cu Mediaș și pe urmă au venit victoriile. Nici meciul de aseară nu era simplu, dar, din păcate, Dinamo plătește tribut accidentărilor și pregătirii fizice slabe de dinainte. E foarte greu când antrenorul nu are variante, Grădinaru fundaș drapta, Moura fundaș stânga, e foarte greu...

Important e ca toată lumea să fie într-o formă fizică bune pentru baraj, pentru că va fi o dublă de uzură", a spus Florin Prunea, la emisiunea Ora Exactă în Sport, de la Pro Arena.

• În cazul în care va termina play-out-ul pe poziția 14, Dinamo va întâlni la baraj locul 3 din Liga 2, pe care se află acum U Cluj.

Dinamo ocupă locul 14 în Liga 1, cu 13 puncte, la nouă lungimi în spatele Chindiei, ocupanta poziției 12. În runda următoare, echipa lui Dusan Uhrin va înfrunta în deplasare CS Mioveni, formația de pe locul 13.