Poli Iași - FC Hermannstadt 1-3 | Victorie categorică a oaspeților, moldovenii rămân fără puncte în Superligă

Poli Iași - FC Hermannstadt etapa 2 Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 20:27
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 20:41

Hermannstadt a obținut prima victorie în acest sezon din Superliga României, impunându-se cu scorul de 3-1 în fața celor de la Poli Iași.

Poli Iași - FC Hermannstadt 1-3

Final de meci!

Minutul 87 - GOOOL Hermannstadt! Gabi Iancu majorează diferența, marcând cu o execuție spectaculoasă, cu călcâiul.

• Leo Grozavu

Minutul 85 - Ocazie pentru Poli Iași! Mino Sota șutează de la marginea careului în bara transversală.

Minutul 82 - Eliminare pentru Poli Iași! Robert Ion primește cartonașul roșu în urma unui fault dur asupra lui Balaure.

Minutul 73 - GOOOL Poli Iași! Luis Phelipe îl driblează pe Mino Sota, îi pasează lui Carlos Jatoba în fața porții, care marchează.

Minutul 59 - GOOOL Hermannstadt! Silviu Balaure primește o pasă în interiorul careului, dejoacă pasul la offsaid și marchează!

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 25 - Ocazie pentru Poli Iași! Ocazie Gheorghiță trece de doi adversari, pătrunde în careu și șutează în plasa laterală.

Minutul 11 - GOOOL Hermannstadt! Neguț pătrunde în careu după ce recuperează mingea în urma unor erori în apărarea adversă, pasează pentru Balaure, care înscrie cu latul.

Minutul 10 - Ocazie pentru Poli Iași! Alin Roman șutează de la aproximativ 20 m, însă mingea nimerește bara.

A început partida!

Poli Iași - FCHermannstadt: echipele de start

Poli Iași: Ailenei - Kouadio, Ilie, Katanec, Șerban - Roman, Vașvari, Itu - Jatobá, Harrison, Gheorghiță

Rezerve: Celeadnic, Marchioni, Stefanovici, Hlisten, Vojtus, Tincu, Ion, Dumitru, Luis Phelipe

Antrenor: Leo Grozavu

Hermannstadt: Letica - Butean, Găman, Stoica, Opruț - Mino, Alhassan - Balaure, Neguț, D. Iancu - Paraschiv

Rezerve: Muțiu, Paolo Medina, Bejan, Biceanu, Petrescu, Jipa, Oroian, G. Iancu, Petre

Antrenor: Marius Măldărășanu

Ultima confruntare dintre cele două echipe s-a întâmplat în 2021, atunci când s-au întâlnit în eșalonul secund. FC Hermannstadt câștiga pe 12 august 2021 cu 2-1.

Poli Iași - FC Hermannstadt, LIVE TEXT de la ora 18:30 | Ambele echipe au pierdut în prima etapă

Partida de sâmbătă, 23 iulie, de la ora 18:30, se va desfășura pe sadionul „Emil Alexandrescu” din Iași. La centru, fa vi arbitrul Andrei Moroiță alături de asistenții săi: Valentin Avram și Mircea Orbuleț.

În camera VAR se va regăsi Horia Mladinovici, ajutat de asistentul Marius Marchidanu. Arbitru de rezervă va fi Valentin porumbel, iar Florin Hincu va fi observatorul arbitrilor.

În prima etapă, FC Hermannstad a pierdut cu campioana Farul Constanța, scor 0-1. Poli Iași a debutat în noul sezon cu fosta campioană, CFR Cluj, și a fost înfrântă cu 0-2.