Petrolul Ploiești are ofertă scrisă de la un club din Austria! Jucătorul poate pleca în acestă iarnă
![Petrolul Ploiești are ofertă scrisă de la un club din Austria! Jucătorul poate pleca în acestă iarnă Petrolul Ploiesti Andreas Leitner Austria](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/01/18/image_galleries/770842/petrolul-ploiesti-are-oferta-scrisa-de-la-un-club-din-austria-jucatorul-poate-pleca-in-acesta-iarna_1_size6.jpg)
Petrolul Ploiești, aproape să vândă un jucător în această pauză competițională.
La revenirea în Superligă, Petrolul Ploiești a încheiat anul 2022 pe locul 8, cu 30 de puncte după 21 de etape. „Lupii galbeni” sunt la 3 puncte de poziția a șasea, ultima care duce în playoff, pe care se află în prezent FC Hermannstadt.
Andreas Leitner, primul jucător care poate pleca de la Petrolul Ploiești
Pentru a-și achita datoriile și a obține licența pentru sezonul 2023-2024, Petrolul este neovită să renunțe la unii jucători. Chiar dacă a fost curtat de Rapid, Gicu Grozav (32 ani) nu a mai plecat de la Ploiești, iar negocierile s-au încheiat, după cum a anunțat chiar Victor Angelescu. Cu toate acestea, mai sunt fotbaliști atractivi din lotul lui Nae Constantin (48 ani).
Unul dintre aceștia este Andreas Leitner (28 ani). Potrivit Propsort, portarul are o ofertă scrisă de 100.000 de euro de la un club din Austria. Tranzacția nu s-a perfectat deocamdată pentru că echipa care-l dorește pe Andreas Leitner nu vrea să achite suma într-o singură tranșă.
În acest sezon, goalkeeperul austriac a bifat 4 meciuri în Superligă și 4 în grupele Cupei României. În cele 8 partide a încasat 8 goluri și a păstrat poarta intactă în 4 jocuri. Cota sa, în acest moment, potrivit Transfermarkt, este de 600.000 de euro.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News