Petrolul – Chindia 1-2. Trupa lui Toni Petrea întoarce rezultatul și urcă pe locul 9!

Petrolul Ploiesti Chindia Targoviste Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 18:55
Data actualizarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 18:55

Chindia Târgoviște a învins Petrolul, la Ploiești, scor 2-1, în runda cu numărul 23 din Liga 1. Gazdele au condus după golul din penalty al lui Grozav, din prima repriză, dar echipa lui Toni Petrea a întors rezultatul în actul secund.

Petrolul Ploiești – Chindia Târgoviște 1-2

Minutul 90+4. Final! Petrolul - Chindia 1-2. Ploieștenii ajung la două înfrângeri consecutive, dar rămân pe locul 7, cu 30 de puncte. De partea cealaltă, Chindia obține prima victorie în campionat de la începutul lunii noiembrie și urcă pe locul 9, cu 25 de puncte.

Minutul 90+2: Ocazie Petrolul! Budescu centrează în fața porții pentru Achim, însă jucătorii Chindiei scot din nou de pe linia porții.

Minutul 85: GOL Chindia! După o pasă cu capul a lui Cooper în careu, Daniel Popa este ajutat de mocirla din careul Petrolului care încetinește mingea și înscrie pentru 2-1.

Minutul 70: GOL Chindia! Cooper marchează cu o lovitură de cap de lângă Achim, de la marginea careului mic.

Minutul 56: Gol anulat Chindia! Cooper trimite în plasă din careul mic, însă atacantul oaspeților se afla în ofsaid.

Minutul 50: Ocazie Petrolul! Irobiso trimite cu capul pe poartă după un corner, iar Celea respinge greșit. Totuși, Căbuz intervine decisiv și scoate de pe linia porții.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45: Pauză! Petrolul - Chindia 1-0.

Minutul 27: GOL Petrolul! Gicu Grozav transformă penalty-ul cu un șut în forță.

Minutul 26: Penalty Petrolul! Cornel Dinu alunecă în propriul careu, iar ulterior în faultează pe Robert Moldoveanu.

Minutul 19: Ocazie Petrolul! Irobiso scapă singur cu Căbuz, dar Cornel Dinu intervine în ultimul moment cu un tackling din spate.

Minutul 17: Ocazie Chindia! Daniel Popa primește la marginea careului și șutează sub transversală, dar Leitner reușește să respingă.

Minutul 13: Ocazie Petrolul! Lucian Dumitriu șutează puternic de la 20 de metri, dar Căbuz se întinde și respinge în corner.

• Antrenor: Toni Petrea

Ploieştenii sunt neînvinşi în ultimele patru meciuri disputate în campionat pe teren propriu, interval în care au reuşit trei succese şi o remiză.

Aproximativ 8.000 de spectatori / meci este media înregistrată de prahoveni în ediţia curentă pe "Ilie Oană", locul 5 în topul spectatorilor.

Trei victorii, două rezultate de egalitate şi șase partide pierdute este palmaresul înregistrat de târgovişteni pe prima scenă în stagiunea actuală din postura de vizitatori.

În turul sezonului regulat curent, chiar pe arena „lupilor galbeni" (Chindia în postura de gazdă), cele două au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din acest sezon, jocul încheindu-se cu victoria prahovenilor, scor 3-2 (marcatori L. Dumitriu - dublă, C. Irobso / D. Popa, C. Atanase).

25 de dueluri a câştigat Felix Mathaus Lima în partida cu CS Mioveni, cele mai multe dintre toţi jucătorii cu minute în runda a 22-a. 14 dintre acestea au fost dueluri aeriene.

Chidnia a fost echipa din etapa a 22-a cu cele mai multe presinguri reuşite în jumătatea adversă - 24.