Performață istorică reușită de CFR Cluj! Recordul vechi de 56 de ani doborât după victoria cu FC Argeș

CFR Cluj Dan Petrescu Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 20:23
Data actualizarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 21:25

CFR Cluj a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii 1.

Odată cu victoria din această seară, CFR Cluj a doborât un record vechi de 56 de ani.

Trupa lui Petrescu a ajuns la 845 de minute de când nu a mai primit gol și a depășit astfel un record vechi de 56 de ani al Rapidului, care în sezonul 1964/1965, cu Valentin Stănescu pe bancă, a strâns 828 de minute fără gol primit în campionat.

Locul trei în acest top este ocupat de Locomotiva Timișoara, care în 1954, a reușit să nu primească gol timp de 763 de minute fără să încaseze vreun gol, potrivit We Love Stats.

În mod ironic sau nu, ultima echipă care i-a marcat gol lui CFR Cluj a fost chiar Rapid, echipa care a deținut recordul până astăzi. Giuleștenii s-au impus, pe teren propriu, cu două goluri marcate de Bălan în minutele 27 și 55.

Dan Petrescu, la picioarele jucătorilor de la CFR

Campioana României a ajuns la nouă victorii consecutive în Liga 1, toate fără gol încasat, iar Dan Petrescu a avut un discurs laudativ la adresa jucătorilor săi, subliniind faptul că CFR Cluj a avut și cel mai complicat program.

„Nu mă așteptam la asemenea rezultate. Știam că lotul e bun, că jucătorii sunt jucători cu experiență, dar rezultatele au depășit orice așteptări în campionat. În Europa n-au fost rezultatele dorite, dar în campionat băieții au făcut istorie, pentru mine sunt eroi. Cred că vor bate toate recordurile din toate campionatele. Vor fi greu de egalat aceste recorduri. Dacă va mai fi, cred că tot CFR va bate acest record.

Am avut foarte multe serii ca antrenor, și la Urziceni, și la CFR, în primul mandat, și în Rusia, la Kuban. La mine nu e întâmplare. Mă axez foarte mult pe organizarea echipei, iar apoi pe marcarea de goluri. Mie îmi place să încep casa de jos, nu de sus. De la apărare. Toți băieții merită felicitări, sunt eroi, sunt fantastici.

Și-au făcut datoria, au respectat sarcinile și au câștigat meciurile pe bandă rulantă. Cred că se va decide în play-off campionatul. Dacă va fi diferență de 10 puncte, vor fi, de fapt, cinci puncte, iar programul lui CFR e cel mai greu", a declarat Dan Petrescu.