CFR Cluj - FC Argeş 1-0. Nouă victorii consecutive fără gol primit pentru campioană! Petrescu încheie perfect anul

Superliga
Iosif Pintilie
Data publicarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 17:50
Data actualizarii: Duminica 19 Decembrie 2021, 17:59

CFR Cluj încheie excelent anul și nu îi permite lui FCSB să se apropie de primul loc.

CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în meciul cu FC Argeș, contând pentru etapa 21 din Liga 1, ultima din 2021.

CFR Cluj - FC Argeș 1-0

Unicul gol al meciului a fost marcat de Gabriel Debeljuh, în minutul 72. Omrani a centrat spre careu din flancul drept, Joao Miguel a dat pe lângă minge, iar atacantul croat al campioanei a rămas singur cu Greab și a deschis scorul.

• Jucătorii de la CFR Cluj

Anterior, Boateng (13'), Costache (52') și Debeljuh (67') au pus probleme la poarta lui FC Argeș. De partea cealaltă, piteștenii au avut una dintre cele mai mari ocazii în minutul 59, când Meza Colli a trimis puțin pe lângă poartă din marginea careului. De asemenea, Hugo Viana putea marca în minutul 26 dintr-o lovitură liberă, dar tânărul Otto Hindrich a respins in extremis.

S-a terminat 1-0 pentru CFR Cluj, care încheie fantastic anul 2021, cu nouă victorii consecutive în Liga 1, toate fără gol primit. Ardelenii ocupă primul loc, cu 57 de puncte, la 11 lungimi în fața lui FCSB, care joacă diseară contra lui Seppsi.

De partea cealaltă, FC Argeș ocupă locul 8, cu 28 de puncte, la patru lungimi în spatele ultimei poziții de play-off, ocupată de Rapid.

Minutul 90+4: Final! CFR Cluj - FC Argeș 1-0.

Minutul 72: GOL CFR Cluj! Omrani centrează din flancul stâng, Joao Miguel dă pe lângă minge, iar Debeljuh rămâne singur cu portarul și înscrie.

Minutul 67: Ocazie CFR Cluj! Debeljuh îl pune la grea încercare pe Greab cu un șut din apropierea porții, dar portarul lui FC Argeș reușește să respingă.

Minutul 59: Ocazie FC Argeș! Meza Colli trimite puțin pe lângă poarta lui CFR Cluj cu un șut din marginea careului.

Minutul 52: Ocazie CFR Cluj! Valentin Costache șutează cu piciorul stând din marginea careului, dar trimite puțin peste poartă.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+2: Pauză: CFR Cluj - FC Argeș 0-0.

Minutul 26: Ocazie FC Argeș! O lovitură liberă executată de Hugo Viana de la aproximativ 25 de metri îl pune la grea încercare pe Hindrich, care se întinde și respingere de lângă bară.

Minutul 19: Ocazie FC Argeș! Șerban pătrunde în careu și reușește să trimită pe spațiul porții, dar Hindrich prinde fără probleme.

Minutul 13: Ocazie CFR Cluj! Boateng șutează în forță din interiorul careului, din întoarcere, dar Greab respinge în corner.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• CFR Cluj: Hindrich - Susic, Bouhenna, Cestor, Fl. Ștefan - Deac, Boateng, Păun - Costache, Debeljuh, Omrani
  • Rezerve: Bălgrădean, Camora, Manea, Burcă, Bordeianu, Chipciu, Petrila, Gîdea, Alibec
  • FC Argeș: Greab - Tofan, Joao Miguel, Boldor, Latovlevici - Meza Colli, Raynov - Viana, I. Șerban, Ișfan - Arias
  • Rezerve: D. Croitoru, Telcean, Mușat, Honciu, Cr. Dumitru, Dumitrașcu, Palic, Said, Fatai

Campioana dă ultima reprezentație a anului, azi de la ora 16:00.

CFR Cluj primește vizita lui FC Argeș, iar partida se anunță a fi una interesantă. Trupa lui Dan Petrescu nu a mai făcut un pas greșit în campionat de pe 17 octombrie, când pierdea cu Rapid.

CFR - FC Argeș

De altfel, CFR are doar două înfrângeri în campionat în sezonul curent, ambele cu Dan Petrescu, fiind vorba despre meciul amintit anterior si deplasarea de la Botoșani. Meciul ar putea fi ultimul pentru Dan Petrescu la CFR, urmând să ofere un răspuns federației după acest duel.

De cealaltă parte, FC Argeș are trei meciuri la rând fără victorie, după ce a pierdut cu Rapid și Gaz Metan și a remizat cu Sepsi OSK.

Echipe probabile

CFR CLUJ: Hindrich - Manea, Burcă, Bouhenna, Camora - Culio, Bordeianu, Păun - Deac, Debeljuh, Costache

FC ARGEȘ: Greab, Viana, Boldor, Miguel, Latovlevici - Coli, Rainov - Dumitru Șerban, Fatai - Said