Otelul ramane lider! Peralta smulge un egal in minutul 90: Otelul 1-1 CFR Cluj!Vezi aici imagini de la meci!

Otelul Galati CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Sambata 30 Octombrie 2010, 15:54
Data actualizarii: Sambata 30 Octombrie 2010, 17:35

Otelul 1-1 CFR Cluj |Otelul a condus pe CFR Cluj mai bine de jumatate de repriza, insa norocul nu le-a mai suras galatenilor, care au fost egalati in minutul 90. Peralta a fost omul care a salvat pe CFR.

Otelul Galati: Grahovac - Rapa, Perendija, Sergiu Costin, Salageanu - Neagu, Giurgiu - L. Iorga, Viglianti, S. Ilie - G. Paraschiv. Rezerve: Branet, Antal, Sarghi, Ochirosii, Cojoc, Pena, Borbely

CFR Cluj: Stancioiu - Tony, Cadu, Alcantara, Rada - E. Dica, Peralta, T.Costa,Culio -Bastos - Traore. Rezerve: Nuno Claro, Piccolo, Panin, Edimar, Bjelanovici, Leo Veloso, Bud

Echipa lui Dorinel Munteanu are nevoie de cele trei puncte din meciul cu CFR Cluj pentru a fi sigura ca ramane pe primul loc si dupa etapa a 13-a.

Clujenii au un complex in deplasarile de la Galati, unde nu au mai castigat din 2007.

Mai mult, Otelul este neinvinsa pe teren propriu de peste sapte luni.

Pana acum, Dorinel Munteanu a adoptat strategia 'Unirea Urziceni' si a declarat in repetate randuri ca nu se gandeste la titlu.

Totusi, daca vor invinge astazi, galatenii se distanteaza la 7 puncte de urmaritoarele Rapid si Timisoara.

Jucatorii lui Dorinel Munteanu mai au un motiv sa traga cu dintii de victorie. Daca vor castiga meciurile cu CFR si Craiova, conducerea le va debloca primele de joc pentru victoriile din campionatul trecut. (Evenimentul Zilei)

De partea cealalta, oficialii CFR-ului nu concep un alt rezultat decat victoria.

"Nu putem face prea multe strategii, legate de puncte. Avem un handicap prea mare fata de echipele din frunte, asa ca nu putem gindi un meci ca si cum ne-ar multumi o remiza. In acest moment, un egal inseamna ca am pierdut doua puncte, iar o infringere faptul ca am pierdut trei, la care se adauga si rusinea esecului."

"Nu mai e nici o diferenta intre o remiza si o infringere. Oricum am gindi, trebuie sa obtinem maximum din ce a mai ramas de jucat din prima parte a campionatului. Ori la bal, ori la spital, cum se spune. As prefera la bal.", a declarat Arpad Paszkany pentru Gazeta Sporturilor.