Pe ce loc se află Costel Gâlcă în campionatul Poloniei

Costel Galca Radomiak Superliga Costel Gâlcă Galca
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 18:27
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 18:27

Constantin Gâlcă (51 de ani) se află pe banca tehnică a celor de la Radomiak din aprilie 2023.

De când i-a preluat pe polonezi, Costel Gâlcă a bifat 19 apariții la cârma echipei din primul eșalon și a înregistrat o medie de 1.32 puncte pe meci până acum, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

În a 12-a etapă din Ekstraklasa, Radomiak a obținut un rezultat de egalitate cu Korona, scor 1-1. Cele două echipe s-au înfruntat pe stadionul „Braci Czachorow” din Radom, în fața a peste 8.500 de spectatori, potrivit portalului FlashScore.

După 12 runde disputate în primul eșalon al Poloniei, formația dirijată de Costel Gâlcă se află pe locul opt cu 15 puncte. În consecință, Radomiak a înregistrat patru victorii, trei rezultate de egalitate și cinci înfrângeri până acum.

În următoarea etapă, Radomiak se va înfrunta cu Zaglebie pe teren advers, mai exact pe stadionul „KGHM Zaglebie Arena” din Lubin. Ultima confruntare dintre cele două s-a încheiat 1-0 în favoarea adversarilor lui Costel Gâlcă.

Cariera lui Costel Gâlcă

De-a lungul carierei sale de antrenor, Costel Gâlcă a antrenat UD Almeria B, România U17, FCSB, Espanyol, Al Taawoun, Al Fayha, Velje BK, Al Hazem și Radomiak Radom.

Antrenorul a câștigat cu gruparea roș-albastră trei trofee: campionatul (2014/15), Cupa României (2014/15) și Cupa Ligii (2014/15). De asemenea, Costel Gâlcă și-a mai trecut în CV liga secundă din Danemarca cu Velje (2019/20).

Ronaldo Deaconu a marcat un gol spectaculos în poarta echipei lui Costel Gâlcă, la un minut de la intrarea pe teren, în Radomiak - Korona

Radomiak a deschis scorul în minutul 63 al meciului prin Castaneda, din pasa lui Wolski, însă nu a stat prea mult la conducerea meciului.

În minutul 70, Czyzycki i-a cedat locul pe gazon românului Ronaldo Deaconu, are a avut nevoie de un singur minut pentru a-și trece numele pe lista marcatorilor.

Godinho l-a găsit excelent în careu pe Ronaldo Deaconu, care l-a învins pe portarul Posiadala, cu un șut plasat din interiorul careului de 16 metri.