Părerea specialistului! A fost sau n-a fost penalty pentru Petrolul la cele două faze controversate

Istvan Kovacs CFR Cluj Petrolul Ploiesti Superliga Istvan Kovacs
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 19 Septembrie 2023, 00:18
Data actualizarii: Marti 19 Septembrie 2023, 00:23

CFR Cluj s-a impus, pe teren propriu, în fața Petrolului Ploiești, scor 1-0, însă oaspeții susțin că au fost neîndreptățiți de arbitraj.

Petrolul, privată de două lovituri de pedeapsă

Fostul arbitru Constantin Zotta este de părere că Istvan Kovacs a greșit în momentul în care nu a acordat lovitură de la 11 metri, în urma contactului dintre portarul Sava și Musi, petrecut în minutul 31, după un corner.

„Sava respinge și în încerarea de a se deplasa, din neglijență, îl împiedică pe Musi. E piedică, trebuia să acorde penalty. Kovacs, la experiența și valoarea lui, trebuia să sprinteze ca să controleze faza. El pleacă târziu spre fază.

Un arbitru cu experiență trebuia să facă asta. Din păcate, nu face. Trebuia să aibă o conversație arbitrul de la VAR (n.r. - Horia Mladinovic) cu Kovacs”, a declarat Constantin Zotta, fost arbitru internațional, la Orange Sport.

Ploieștenii au mai fost privați de un penalty în minutul 48, atunci când Ajeti a încercat să respingă un balon, însă a dat pe lângă minge, câlcându-l pe Gomes. În ciuda insistențelor ploieștenilor, Kovacsa lăsat meciul să continue, fără să apeleze la VAR.

„Nu avem ce discuta. Atac imprudent, fundașul îl calcă. E un penalty clar la care trebuia să se acorde și galben”, a susținut Zotta.

În urma rezultatului de luni seară, CFR Cluj (19 puncte) s-a apropiat la două puncte de liderul FCSB, care are însă un meci mai puțin disputat.

Petrolul Ploiești rămâne pe cinci, cu 13 puncte, fără victorie în ultimele trei meciuri disputate în Superliga.