Panduru, fără milă cu FCSB: "L-ai scos și pe Octavian Popescu din formă! CFR câștigă mâine campionatul"

Basarab Panduru CFR Cluj FCSB Liga 1 Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 22:00
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 22:01

FCSB a pierdut contra Universității Craiova, scor 0-2, pe Arena Națională, iar echipa lui Toni Petrea și-a diminuat șansele pentru câștigarea titlului.

FCSB a fost echipa mai periculoasă, a avut mai multe ocazii, însă s-a văzut învinsă pe Arena Națională. Andrei Ivan a deschis scorul în prelungirile primei reprize dintr-un penalty contestat de gazde, iar Ovidiu Bic a stabilit scorul final în minutul 74, cu o execuție de generic din marginea careului.

Basarab Panduru, fără milă cu FCSB

Echipa lui Toni Petrea a rămas la cinci puncte în spatele liderului CFR Cluj, iar distanța se poate mări la opt lungimi dacă ardelenii vor învinge mâine FC Argeș, situație în care formația lui Dan Petrescu își va asigura titlul, crede Basarab Panduru.

Fostul internațional spune că FCSB și-a pus singură piedică prin alegerile din echipa de start și prin anumite modificări de ordin tactic, precum trecerea lui Octavian Popescu în partea dreaptă a atacului.

"FCSB și-a pus singură piedică. Erai în fața unui meci foarte important. Ai făcut ce ai făcut și ai ajuns cu 8 etape înainte de final la mâna ta și începi în meciul cu Craiova cu Octavian Popescu în dreapta și Florinel Coman în stânga. Ok, trebuie să-i faci lui Florinel loc acolo. Nefiind în mare formă (n.r - Coman), l-ai scos și pe Octavian Popescu din formă pentru că toate golurile lui sunt marcate cu dreptul, cu interiorul. S-a văzut că în primele minute din repriza a doua a făcut tot ce n-a făcut în prima. Și-au pus piedică singuri. În a doua repriză ai băgat pe toată lumea, Keșeru, Cordea. Era și normal, cele 15 minute chiar au fost de asediu.

Eu cred că da (n.r - CFR e campioană dacă învinge FC Argeș). Mâine câștigă campionatul. Dacă mâine nu reușesc să câștige, au o mare problemă. N-o să-i bată niciodată FCSB pe CFR două meciuri la rând", a spus Panduru, la Orange Sport.

În următoarea rundă din play-off, a patra, CFR Cluj va juca pe terenul Universității Craiova, în timp ce FCSB va primi vizita lui FC Voluntari.