FCSB - Universitatea Craiova 0-2 | Bic, Bic World! :) FCSB, încurcată de Universitatea Craiova, care amenință locul 2 în clasament!

FCSB Laurentiu Reghecampf Toni Petrea Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 19:48
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 21:08

Universitatea Craiova s-a impus în duelul cu FCSB de pe Arena Națională și se apropie periculos de poziția secundă în clasament.

FCSB 0-2 Universitatea Craiova

Oltenii au deschis scorul în primul minut de prelungiri, după ce Andrei Ivan a transformat penalty-ul scos tot de el, după un fault al lui Iulian Cristea. În a doua repriză, Bic a reușit să îl învingă pe Târnovanu cu o execuție de excepție, în minutul 74.

În urma rezultatului, Universitatea Craiova se apropie la 4 puncte de locul 2 în clasament, iar CFR Cluj s-ar putea distanța la 8 puncte în cazul unei victorii în meciul cu FC Argeș.

FINAL!

Min. 90+3: OCAZIE FCSB! Tănase reia cu capul după o centrare a lui Octavian Popescu, din corner, la prima bară, dar Pigliacelli respinge.

Min. 75: GOOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Crețu respinge greșit balonul, care ajunge la Bic în careu și îl învinge pe Târnovanu cu o super-execuție, cu exteriorul!

Min. 59: OCAZIE FCSB! Olaru centrează în careu, Cristea reia cu capul, dar Pigliacelli respinge, balonul revine la Cristea, care trimite în bară, iar apoi mingea e respinsă în corner.

Min. 55: OCAZIE FCSB! Octavian Popescu pătrunde în careu și șutează puternic, dar trimite în plasă.

Min. 46: Două schimbări la FCSB. Keșeru și Cordea au intrat în locul lui Edjouma și Coman.

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 45+1: GOOOOOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Andrei Ivan reușește să marcheze din penalty, cu un șut tare, în dreapta lui Târnovanu, care nu reușește să apere.

Min. 44: PENALTY pentru Universitatea Craiova! Ivan pătrunde în careu și cade după un duel cu Iulian Cristea.

Min. 42: Papp vede cartonașul galben după o intrare dură asupra lui Coman, la jumătatea terenului.

Min. 37: OCAZIE FCSB! Vinicius lovește tare cu capul după o centrare din lovitură liberă, dar Pigliacelli are o intervenție bună!

Min. 9: FCSB înscrie prin Edjouma după o acțiune frumoasă în atacul roș-albaștrilor, dar Feșnic anulează reușita mijlocașului, după un fault în atac la Ivan.

Min. 3: OCAZIE FCSB! Tănase centrează la bara a doua, Octavian Popescu este lăsat liber în careu și șutează direct, fără preluare, dar trimite peste poartă.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Toni Petrea a făcut schimbări în 'primul 11' față de meciul din etapa trecută, astfel că Vinicius a revenit în echipă, în locul lui Miron. Totodată, Șut va face pereche la mijloc cu Edjouma și Olaru, în timp ce Coman revine titular în atac, iar Tănase este folosit din nou pe poziția de vârf.

De cealaltă parte, Reghecampf nu îl mai are pe Conte în apărare, în locul său fiind trimis Vătăjelu. De asemenea, Nistor revine în 'primul 11'.

FCSB a început foarte bine playoff-ul. Elevii lui Toni Petrea au obținut două victorii consecutive, cu Farul Constanța, 2-0, și FC Argeș și au redus diferența față de liderul CFR Cluj la 5 puncte.

Însă, în runda a treia din playoff, FCSB o va întâlni pe Arena Națională pe Universitatea Craiova. Oltenii vin după o înfrângerea usturătoare cu FC Voluntari, 1-3, și după multiple cazuri de gripă și COVID la echipă, anunțul fiind făcut chiar de către Laurențiu Reghecampf.

În cele două meciuri din acest sezon, gruparea roș-albastră s-a impus de fiecare dată, cu 4-2 și 3-2. De altfel, din 2014, de când oltenii au promovat în Liga 1, în cele 26 de întâlniri, FCSB s-a impus de 19 ori, Universitatea Craiova a învins doar de 4 ori, în timp ce 3 jocuri s-au terminat la egalitate.