Oferta Universității Craiova pentru înlocuitorul lui Paul Papp nu a fost acceptată: „Nu putem să-l dăm pentru suma asta!”

Universitatea Craiova Bogdan mitrea Paul Papp Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Superliga Mirel Rădoi
Data publicarii: Vineri 19 August 2022, 14:31
Data actualizarii: Vineri 19 August 2022, 14:31

Universitatea Craiova caută un nou fundaș central.

Universitatea Craiova a remizat la Severin în primul meci din playoff-ul UEFA Conference League, cu Hapoel Beer Sheva, 1-1. După primele 45 în care elevii săi au dominat jocul, Mirel Rădoi (41 ani) a avut de gestionat o situație dificilă la pauză. În drumul spre vestiare, Paul Papp (33 ani) a agresat un adversar, a fost văzut de al patrulea arbitru, și și-a lăsat cochipierii în 10 aproape 30 de minute, pâncă când israelienii au avut și ei un om eliminat.

Gestul lui Paul Papp a fost blamat de către Rădoi și Sorin Cârțu (66 ani), care au anunțat că stoperul va fi sancționat. De altfel, ambii au susținut că oltenii au nevoie de încă un fundaș central. Iar potrivit gsp, a doua zi, Universitatea Craiova i-a făcut o ofertă lui Sepsi OSK de 100.000 de euro pentru Bogdan Mitrea (34 ani). Însă, oficialii grupării din Sfântu Gheorghe au refuzat din start propunerea clubului din Bănie.

„Cred că s-a închis, nu văd cum s-ar face transferul. Nu putem să cedăm un fundaș de talia lui Mitrea pentru 100.000 de euro. Oricine e de vânzare, dar pentru un preț corect”, a declarat Attila Hadnagy pentru sursa citată.

Bogdan Mitrea a sosit la Sepsi OSK în vara lui 2020, liber de contract. De atunci, fundașul central, cotat de Transfermarkt la 600.000 de euro, a adunat 92 de meciuri, în care a marcat 12 goluri și a oferit 6 pase decisive. Timp în care a câștigat o Cupă și o Supercupă a României.