”N-ai văzut că Tănase e și patron, și antrenor?”. Becali a făcut praf pe toată lumea: ”Tavi Popescu e 5 lei și Olaru 6 lei!”

Gigi Becali FCSB fcsb - universitatea cluj Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Luni 18 Iulie 2022, 00:34
Data actualizarii: Luni 18 Iulie 2022, 00:34

FCSB - Universitatea Cluj 1-1 | Gigi Becali a făcut praf pe toată lumea după primul pas greșit al FCSB-ului din acest sezon.

Vicecampioana s-a încurcat cu nou-promovata Universitatea Cluj pe Arena Națională. Becali s-a arătat deranjat de atitudinea jucătorilor săi din această partidă. Vedetele Florin Tănase, Darius Olaru și Florinel Coman nu au scăpat de ”furia” patronului de la FCSB.

În plus, Becali a fost deranjat și de declarația lui Florin Tănase, care a subliniat faptul că lotul FCSB-ului este unul ”subțire”.

Gigi Becali: ”Tavi Popescu e 5 lei și Olaru 6 lei”

„N-ai văzut că Tănase e și patron, și antrenor, că n-avem lot... joacă, mă, tu fotbal, că n-ai jucat nimic în prima repriză. Aici oamenii s-au crezut vedete, sunt vedete. Olaru crede că-l așteaptă jucătorii pe el. Eu am zis că nu? Eu așa am crezut la vremea aia, acum zic așa și următorul meci pot să zic că face Tavi 100! Eu spun de meciul ăsta că Tavi Popescu e 5 lei și Olaru e 6 lei!

(...)

Toți se cred mari fotbaliști. În Coman credeam, s-a antrenat bine. Nu mai știu ce să cred. Nu că n-am încredere, nu mai știu ce să zic. Dacă mâine vine cineva să-l lichidez pe Olaru, l-aș lichida! N-ați văzut că Neluțu s-a dus la spital? Eu de ce să mă duc la spital? Că le dau 15-17.000 salariu? Auzi, și eu idiot! Du-te, bă, stai acolo la Botoșani. Nu mai caut (n.r. - atacant), eu caut să lichidez!”, a spus Gigi Becali, la Digi Sport.

FCSB și Universitatea Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, după un meci în care arbitrajul video a intervenit de două ori. Mai întâi, VAR-ul a anulat reușita lui Tescan, din lovitură liberă, iar apoi pe cea a lui Florin Tănase.

Înainte de pauză, Adrian Bălan a marcat din pasa lui Ioan Filip, iar Florin Tănase a restabilit egalitate dintr-un penalty obținut tot de el. În următoarea etapă, U Cluj va juca ”acasă” cu Universitatea Craiova, iar FCSB se va deplasa pe terenul rivalei Rapid.