Motivul pentru care Albion Rrahmani nu a venit la interviu după partida Oțelul Galați - Rapid 0-0

Albion Rrahmani Rapid Superliga
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 13:51
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 14:13

După meciul dintre Oțelul Galați și Rapid București, Albion Rrahmani nu a venit la interviuri, iar clubul a oferit o explicație pentru situația atacantului din Kosovo.

Albion Rrahmani urmează să fie supus unei intervenţii chirurgicale la măseaua de minte, motiv pentru care nu a putut oferi interviuri la finalul partidei cu Oţelul Galaţi, de duminică seara, a anunţat, clubul Rapid Bucureşti pe site-ul oficial.

"După finalul partidei susţinute de către echipa noastră la Galaţi, atacantul Albion Rrahmani a fost acuzat de către o parte din presa sportivă că a refuzat să se prezinte la interviurile de după meci. Clubul nostru cunoaşte foarte bine manualul media şi obligaţia jucătorilor desemnaţi nominal de către deţinătorii de drepturi TV, de a participa la flash-interviurile post-meci.

De aceea ţinem să precizăm că absenţa lui Rrahmani nu are nicio legătură cu incidentele petrecute la meciul naţionalei cu reprezentativa Kosovo, aşa cum a speculat o parte a presei sportive. Acesta nu s-a prezentat la flash-uri ca urmare a unor probleme medicale, cu care s-a confruntat pe tot parcursul săptămânii trecute. Albion a avut o infecţie la măseaua de minte, fiind necesară o intervenţie chirurgicală", se arată în comunicat FC Rapid.

La solicitarea reprezentanţilor FC Rapid, şi cu acceptul deţinătorilor de drepturi TV, Albion Rrahmani a fost înlocuit la interviuri de către un alt jucător.

Rapid Bucureşti a terminat la egalitate cu Oţelul Galaţi, 0-0, în deplasare, într-un meci din etapa a noua a Superligii de fotbal.

Albion Rrahmani a evoluat pentru selecţionata Kosovo în partida cu România, din preliminariile EURO 2024, câştigată de naţionala pregătită de Edward Iordănescu cu 2-0, din minutul 82, când l-a înlocuit pe Bernard Berisha. Partida de arbitru în minutul 18 pentru mesaje cu tentă politică, un grup de suporteri români de la peluza Sud afişând bannerul ''Basarabia e Romania, Kosovo e Serbia''. UEFA a anunţat pe site-ul său că meciul a fost ''suspendat din cauza comportamentului discriminatoriu al suporterilor'', iar arbitrul a reluat jocul după o pauză de aproximativ 50 de minute.

Daniel Pancu laudă un jucător de la Rapid: "Îmi aduce aminte de Haaland"

Daniel Pancu a vorbit despre Albion Rrahmani, fotbalistul adus de Rapid în această fereastră de transferuri. Fostul internațional român a precizat faptul că noul atacant al giuleștenilor îi aduce aminte de Erling Haaland, starul de la Manchester City.

"Surpriza pentru acest debut este Rrahmani pentru că sunt foarte puțini jucători în lume, doar de Haaland îmi aduc aminte, să ajungă la o echipă, nou-venit, și primele două jocuri să marcheze patru goluri.  Și ar fi putut marca vreo șapte, așa, lejer.

Aici, Rrahmani pare un fenomen în momentul de față. I-am văzut mișcările fără minge. La alea te uiți când este mingea în zonele laterale. Are un timing fantastic. Fantastic! Foarte greu de anticipat și de blocat", a spus Daniel Pancu, potrivit DigiSport.