MM Stoica și Panduru, surprinși după Farul - Sepsi: "Nu știu ce se întâmplă cu ei / Parcă e o altă echipă acum"

Farul Constanta Mihai Stoica Sepsi OSK Superliga
Data publicarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 00:00
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 23:59

Mihai Stoica și Basarab Panduru au analizat meciul Farul - Sepsi, încheiat cu victoria constănțenilor, scor 2-1, în runda a 11-a din Liga 1.

Farul a deschis scorul în minutul 6, prin Ionuț Larie, care a transformat un penalty. Sepsi a reușit să egaleze în prelungirile primului act grație unei reușite de generic a lui Marius Ștefănescu, însă campioana a obținut victoria după un gol spectaculos marcat de Constantin Budescu în minutul 55.

Basarab Panduru, după Farul - Sepsi: "Nu mi se pare că Sepsi mai trage. E o problemă de atitudine"

După meci, atât Basarab Panduru, cât și Mihai Stoica s-au arătat surprinși de forma slabă traversată de Sepsi. Fostul internațional spune că gruparea covăsneană nu mai arată ca o echipă în ultima vreme.

"Sepsi nu trece printr-o perioadă bună. Văd ceva probleme și azi. În a doua repriză te așteptai, cu toți jucătorii de peste 35 de ani intrați, să vezi cva, dar nu s-a întâmplt absolut nimic. Rondon, Debeljuh, Varga, Aganovic și toată lumea... nu s-a întâmplat nimic.

Nu știu ce se întâmplă cu Sepsi, dar nu știu dacă acum sunt bine. Aici e o problemă de atitudine. Nu mi se pare că mai trag, nu mi se pare că arată ca o echipă, că fac tot ce depinde de ei ca să câștige un meci. Astăzi, cel puțin în repriza a doua, nu au făcut absolut nimic", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

Mihai Stoica, după Farul - Sepsi: "Sepsi are o problemă la jucătorii sub vârstă"

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a încercat să găsească explicații pentru forma slabă a lui Sepsi - accidentările și lipsa unor soluții reale pentru postul de jucător U21.

"Eu cred că doar golul lui Ștefănscu rămâne la capitolul realizări pentru Sepsi. Se vedea clar că Farul va câștiga meciul. În continuare cred că suferă și pentru că lipsesc cei doi mijlocași centrali, Păun și Rodriguez, dar e o scuză și nu e o scuză. Totuși, întâlnești o echipă care a avut dificultăți în ultimele jocuri și nu-i pui mari probleme. Farul a avut multe ocazii, Budescu a avut mai multe decât Sepsi tot meciul.

Față de acum a început campionatul și cum s-a prezentat în cupele europene - să nu uităm că în afara dublei victorii la scor în fața bulgarilor, a eliminat o echipă obișnuită cu cupele europene, iar în dubla cu Bodo/Glimt a arătat foarte bine, poate cel mai bine dintre toate echipele românești - acum parcă e o altă echipă. Știți unde au o problemă mare? La jucători sub vârstă nu au", a spus Mihai Stoica.

În urma rezultatului de la Ovidiu, Farul a urcat pe locul 5, cu 15 puncte, în timp ce Sepsi a ajuns la trei eșecuri consecutive și e pe 9, cu 12 puncte.