MM Stoica, reacție vehementă după gestul lui Istvan Kovacs, venit în urma scandărilor xenofobe la meciul FCU - Mioveni

Mihai Stoica FCU Craiova Liga 1 Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Vineri 01 Aprilie 2022, 21:22
Data actualizarii: Vineri 01 Aprilie 2022, 21:30

FCU Craiova și CS Mioveni au remizat, scor 1-1, în etapa a treia a playout-ului Ligii 1.

Meciul a fost marcat de un eveniment petrecut în prima repriză. Bradley Diallo a văzut cartonașul roșu în minutul opt, după un fault comis din postura de ultim apărător. Eliminarea i-a enervat pe suporterii olteni, care au scandat lozinci xenofobe la adresa lui Istvan Kovacs, „centralul” partidei.

Arbitrul a decis să oprească meciul, moment în care Robert Popa, portarul lui Nicolo Napoli, i-a rugat pe suporteri să înceteze.

MM Stoica îi ia apărarea lui Kovacs

Mihai Stoica, managerul general al FCSB, a comparat acest moment cu un unul în care el a fost atacat de suporteri, care au scandat împotriva lui și a fiicei sale. Oficialul vicecampioanei susține că Istvan Kovacs a procedat corect când a ales să suspende meciul.

„Dar să facă o galerie de 10.000 de oameni un cântec împotriva mea şi a fiicei mele şi să îl cânte cu regularitate şi să nu se ia nicio măsură niciodată, să nu se întrerupă, să nu se ia nicio măsură, e normal?

Eu cred că e mai grav aia decât să spui... bine dacă eram ungur... nu e ok, sunt multe chestii care nu sunt ok pe stadioane, că se înjură, de aia e stadion, dar eu unul să fiu sincer mă făceam că nu aud. Ce e aşa mare...

Din moment ce plăteşti amenzi şi ai terenul suspendat, iar în continuare aruncă torţe... nu se pot controla! Le-a făcut bine până la urmă. I-a speriat”, a declarat MM Stoica, pentru Orange Sport.