MM Stoica a rupt tăcerea. Pleacă Nicolae Dică după rezultatele slabe? Răspuns categoric oferit de oficialul FCSB

FCSB Nicolae Dica Superliga Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Luni 19 Septembrie 2022, 21:40
Data actualizarii: Luni 19 Septembrie 2022, 21:40

FCSB se află pe poziția a 14-a în Superligă cu opt puncte. Roș-albaștrii au înregistrat o singură victorie până acum.

FCSB (1 victorie), CS Mioveni (1) și Chindia Târgoviște (0) sunt echipele care au înregistrat cele mai slabe rezultate de până acum în Superliga și se află în zona fierbinte a clasamentului.

MM Stoica, managerul general al grupării roș-albastre, a vorbit despre o posibilă plecare a lui Nicolae Dică de la FCSB în urma rezultatelor slabe, oferind un răspuns categoric cu privire la acest aspect.

MM: „Poate să rezolve problema, are sprijin total”

„(n.r. - Rămâne Dică?) Da, bineînţeles. Avem treabă. Poate să rezolve problema, are sprijin total. Libertate totală a avut şi are. Cumva vi se pare că nu e libertate că zice (n.r. - Gigi Becali) că vrea să-i vadă în acelaşi timp pe Compagno şi Omrani? E normal. Şi noi vrem să-l vedem. S-a discutat să joace amândoi, că de asta a venit Omrani.

Atât am putut. E indiscutabil faptul că jucând în Europa cheltuim energie, concentrare.

Ca prim 11 cred că suntem de la mijloc în sus de departe cei mai buni, defensiv nu ştim exact care sunt cei patru, sper să-i nimerim. Ne lipsesc trei din patru, trei titulari nu mai sunt faţă de anul trecut.”, au fost cuvintele lui MM Stoica, potrivit Orange Sport.

Universitatea Craiova - FCSB 2-1

Odată cu înfrângerea împotriva formației dirijate de Mirel Rădoi, FCSB se află la al patrulea rezultat negativ. Trupa lui Nicolae Dică a mai remizat cu FC Voluntari (1-1), a pierdut cu Farul (1-3) și a făcut egal cu Hermannstadt (2-2).

În Bănie, Mitrea a deschis scorul în minutul 32, Compagno a restabilit egalitatea din penalty în minutul 45+6, iar Oaidă a înscris un autogol în minutul 66, blocând tabela la 2-1 pentru gazde.

FCSB, în această perioadă de mercato

Boban Nikolov (28 ani / mijlocaș central / liber de contract), David Miculescu (21 ani / atacant / UTA Arad / 1.7 milioane de euro), Andrea Compagno (26 ani / atacant / FCU Craiova 1948 / 1.5 milioane de euro), Eduard Radaslavescu (18 ani / mijlocaș central / FCV Farul / 500.000 de euro), Radu Boboc (23 ani / fundaș dreapta / FCV Farul / 400.000 de euro), Joyskim Dawa (26 ani / fundaș central / FC Botoșani / 350.000 euro), Vadim Rață (29 ani / închizător / FC Voluntari / 300.000 de euro), Marco Dulca (23 ani / închizător / Chindia Târgoviște / 250.000 de euro), Bogdan Rusu (32 ani / atacant / CS Mioveni / 200.000 euro), Joonas Tamm (30 de ani / fundaș central / Vorskla Poltava / liber de contract), Rachid Bouhenna (30 ani / fundaș central / CFR Cluj / liber de contract).