Rapid mita iosif Superliga Superliga
Data publicarii: Miercuri 08 Noiembrie 2023, 20:42
Data actualizarii: Miercuri 08 Noiembrie 2023, 20:41

Giuleștenii completează podiumul în Superliga cu 29 de puncte.

După 15 etape desfășurate în primul eșalon, alb-vișiniii se situează pe locul trei cu 29 de puncte. Astfel, formația dirijată de Cristiano Bergodi a înregistrat opt victorii, cinci remize și două eșecuri.

• Miță Iosif, fost antrenor la Rapid, a comentat forma giuleștenilor, care nu au mai pierdut din etapa a cincea cu Petrolul Ploiești (0-2)

De asemenea, tehnicianul a spus câteva cuvinte și despre victoria Rapidului de pe Arena Națională împotriva rivalei din Capitală, FCSB. Giuleștenii au câștigat cu 2-1 și s-au apropiat de lider în clasament.

„E o formă așteptată de toată lumea, după un început mai puțin bun și-au găsit cadența și sunt în obiectiv. A fost o victorie frumoasă, chiar dacă au avut absențe au reușit să câștige”, a spus Miță Iosif.

Bucureșteanul a antrenat-o ultima dată pe Rapid în perioada martie 2021 - martie 2022, moment în care a strâns 43 de apariții la cârma giuleștenilor și a înregistrat o medie de 1.44 puncte pe meci, conform Transfermarkt.

FCSB - Rapid București 1-2

Papeau a deschis scorul în minutul 39 al partidei, în urma unei acțiuni formidabile în careul FCSB-ului. Câteva minute mai târziu, Iacob a majorat diferența cu un șut puternic la vinclul porții lui Ștefan Târnovanu (minutul 45+2).

În repriza secundă, Joyskim Dawa s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a micșorat diferența, însă FCSB nu a reușit să revină pe tabela de marcaj, iar la capătul celor 90 de minute, Rapid a plecat de pe Arena Națională cu toate punctele.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea (Crețu 55'), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ovidiu Popescu (Octavian Popescu 46')), Șut, Olaru - Băluță (Miculescu 84'), Compagno (Rotariu 46'), Coman

Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Octavian Popescu, Miculescu, Lixandru, Ganea, Rotariu, Djokovic

Antrenor: Elias Charalambous

• Rapid: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă (Cristea 89'), Albu, Papeau (Onea 80') - Bambgboye, Borja Valle, Ioniță II (Kait 75')

Rezerve: Drăghia, Grigore, Onea, Cristea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Stan

Antrenor: Cristiano Bergodi