Mircea Rednic, plin de ironii după victoria de la Cluj: ”Fac și eu ca Jurgen Klopp”

U Cluj - UTA Arad Mircea Rednic Superliga Superliga Mircea Rednic, antrenor UTA Arad / Captură YouTube
Data publicarii: Duminica 04 Februarie 2024, 16:10
Data actualizarii: Duminica 04 Februarie 2024, 16:10

”U” Cluj - UTA Arad s-a încheiat 1-3.

Cele două echipe s-au întâlnit pe ”Cluj-Arena” în etapa #24 din sezonul regulat al Superligii României. La capătul celor 90 de minute, UTA Arad a înregistrat toate cele trei puncte.

După meci, Mircea Rednic a vorbit despre evoluția elevilor săi și a subliniat cât de importantă e o victorie împotriva celor de la FC Botoșani, din următoarea etapă.

De asemenea, Mircea Rednic a fost pus și pe glume la finalul meciului, remarcând declarația lui Jurgen Klopp de la Liverpool, care a spus că se retrage la finele actualei stagiuni din cauza oboselii.

”Echipă omogenă, de aia nici nu au fost schimbări. Pe viteză știam că o să avem spații și că sunt vulnerabili pe zonă centrală. Vă dați seama că am insistat foarte mult să vină, lumea nu are răbdare la Arad.

Omondi pentru că nu a avut viză Schengen nu a putut intra. Nu avea ritm. Nu trebuie să fim egoiști.

Le-am zis, importantă e echipa. Acum, dacă reușim să câștigăm acasă, să batem pe Botoșani, atunci începem și noi să visăm. Altfel ar fi păcat de tot efortul care s-a făcut aici.

Sunt și eu ca Jurgen Klopp, în vara mă retrag, am obosit. Glumesc, nu am plecat când aveam motive serioase. La două săptămâni de la operație eram în vestiar la ei.

Acest club mi-a întins o mână de ajutor și nu a fost ușor. 20 de plecări și 22 de veniri… Pe listă avem doar 12 străini, am făcut acest lucru pentru că trebuia să o fac, iar timpul îmi va da dreptate”, a spus Mircea Rednic după meci.

”U” Cluj - UTA Arad 1-3

Eric Omondi a deschis scorul în minutul 13, după ce clujenii au avut un gol anulat din cauza intervenției VAR, din minutul șapte, care a despitat o poziție neregulamentară în construcția fazei.

Arădenii au scorul la 2-0 în minutul 36, grație reușitei lui Kevin Luckassen, iar Daniel Popa a micșorat diferența în minutul 45+4, înainte ca echipele să intre la vestiare.

• UTA Arad a închis meciul în minutul 55, după ce Omondi a realizat ”dubla”