VIDEO Mircea Rednic o ironizează pe FCSB, care s-a plâns de arbitraj după meciul cu UTA

Data publicarii: Marti 29 August 2023, 10:00
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 09:59
FCSB a pierdut meciul cu UTA, de la Arad, scor 1-2, în runda a șaptea din Liga 1. Pentru vicecampioana României a fost primul suferit în acest campionat.
FCSB a început bine și a deschis rapid scorul, prin Florinel Coman, după patru minute. UTA a egalat rapid grație lui Fabry, care a transformat un penalty controversat dictat de George Găman, pentru un presupus henț al lui Alexandru Pantea. Același Pantea a văzut al doilea galben în prelungirile primului act și a fost eliminat.

Mircea Rednic o ironizează pe FCSB: "N-am văzut niciun lunetist"

În superioritate numerică, UTA a reușit golul victoriei în minutul 61, când Cooper l-a învins pe Târnovanu. În ultima jumătate de oră, FCSB i-a mai pierdut pe Vlad Chiricheș, accidentat, și pe Florinel Coman, care a văzut și el al doilea galben după un gest de neînțeles.

După meci, jucătorii celor de la FCSB, antrenorul Elias Charalambous, dar și patronul Gigi Becali s-au plâns de arbitraj, lăsând de înțeles că au fost "vânați" de arbitrii George Găman și Szabolcs Kovacs. Mircea Rednic a răspuns printr-o ironie după meci, la conferința de presă.

"Nu știu cine i-a vânat. N-am văzut niciun lunetist. Prin Ucraina sunt lunetiști. Aici nu știu cine i-a vânat. Ei trebuie să accepte, că ăsta e fotbalul. Au avut un meci mai slab. Nu i-a vânat nimeni! La toate cartonașe date a avut acoperire. Greșeala lor.

Nu i-a vânat nimeni. În tribune am văzut copii, doamne, oameni în vârstă, n-avea cine să-i împuște. Poate doar unii jurnaliști care n-au avut acreditare", a spus Mircea Rednic, la conferința de presă.

Pentru FCSB a fost primul eșec din acest sezon de Liga 1. Vicecampioana rămâne totuși pe primul loc, cu 15 puncte, la o lungime în fața Universității Craiova, care are și un meci în plus.

În runda următoare, FCSB va primi chiar vizita Universității Craiova, sâmbătă, de la ora 21:45.