Mihai Stoica, surprins după UTA - Rapid 2-2: "De nicăieri! Nu mă așteptam"

Mihai Stoica Rapid UTA Arad Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 23:18
Data actualizarii: Vineri 20 Octombrie 2023, 23:16

UTA Arad și Rapid au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-o partidă disputată la Oradea, în runda a 13-a din Liga 1.

Rapid a deschis scorul în minutul 12, prin Funsho, însă UTA a restabilit rapid egalitatea, după un contraatac excelent finalizat de tânărul Rareș Pop. Același Funsho i-a readus pe giuleșteni în avantaj chiar înainte de pauză, iar Kevin Luckassen a stabilit scorul final în minutul 75, după o eroare în defensiva oaspeților.

Mihai Stoica: "Nu mă așteptam ca Rapid să mai primească gol"

Mihai Stoica, managerul general, spune că rezultatul de la Oradea este corect și accentuează că jocul Rapidului diferă foarte mult în funcție de stadionul pe care joacă.

"Eu consider că rezultatul este echitabil. UTA a avut o perioadă foarte bună la 1-1, putea să marcheze golul doi, a avut trei ocazii bune. Mingea scoasă de pe linia porții să spunem, dar au fost ocazii mari. Apoi, la cum am văzut repriza a doua și schimbările, victoria mi s-a părut că e indubitabilă, iar golul de 2-2 a venit de nicăieri. Nu mă așteptam ca Rapid să mai primească gol. La cum s-a jucat, e corect rezultatul.

La Rapid trebuie defalcată situația - acasă și în deplasare. Rapid, cu Rrahmani la Sibiu și Galați, nu a arătat extraordinar. Rapid cu Rrahmani acasă a părut foarte bună, mai ales la meciul cu CFR, unul câștigat într-o manieră clară. Nu e cazul să tragem concluzii pripite", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

După UTA - Rapid 2-2, giuleștenii ocupă locul 3, cu 23 de puncte, însă pot fi devansați de Universitatea Craiova după această rundă. De partea cealaltă, arădenii sunt pe 14, cu 11 puncte.

În etapa următoare, Rapid va primi vizita Universității Craiova, în timp ce UTA Arad va juca pe terenul campioanei Farul Constanța.