Mihai Stoica Constantin Zotta FCSB ionut coza U Cluj Superliga
Data publicarii: Marti 03 Octombrie 2023, 13:20
Data actualizarii: Marti 03 Octombrie 2023, 13:19

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a oferit o primă reacție după remiza cu Universitatea Cluj, 2-2, în runda #11 din Liga 1.

Deși recunoaște că nici FCSB nu s-a ridicat la cel mai înalt nivel, iar jucătorii din ofensivă nu au dat dovadă de altruism, manangerul general al liderului pune rezultatul și pe seama unor erori de arbitraj ale brigăzii conduse de Ionuț Coza.

Mihai Stoica atacă arbitrajul după FCSB - U Cluj

Stoica se referă la faza din minutul 44, când Alexandru Băluță a primit un cartonaș galben pentru simulare, după ce a acuzat că a fost faultat de Bogdan Vătăjelu și la cea din minutul 68, când același Vătăjelu atinge mingea cu mâna în propriul careu după o deviere a lui Andrea Compagno.

"N-am arătat foarte bine aseară. N-am fost altruiști ca în alte meciuri și am ratat ocazii prea mari. Doar că am avut două penalty-uri. Fault la Băluță și henț la Vătăjelu. Ambele la 2-1. Nu știu ce e mai grav, că ni s-au refuzat, sau că presa le-a cam ignorat.

În schimb, alții fac puncte când adversarii au 21 ghete în picioare.

Care e “șmecheria”?", a scris Mihai Stoica, pe contul său de Facebook.

Zotta: "Două penalty-uri pentru FCSB și roșu pentru Coman"

Constantin Zotta, fost arbitru internațional, susține că FCSB trebuia să primească penalty la ambele faze amintite de Mihai Stoica.

"(n.r - faza în care Băluță cere penalty) Mie mi se pare că Vătăjelu îi loveşte piciorul stâng lui Băluţă. Atacul se îndreaptă direct către piciorul lui Băluţă. Înainte să atingă mingea, îi loveşte piciorul. Aşa mi se pare. Dacă loveşte mingea, de ce cade Băluţă? Cu genunchiul drept îi loveşte glezna piciorului stâng, iar cu piciorul stâng îi loveşte tibia piciorului stâng? Eu aş da penalty.

(n.r - faza în care Vătăjelu comite henț) Aici pare a fi o acţiune de joc, dar poziţia mâinii lui Vătăjelu e prea sus. Faptul că pune mâna pe Compagno nu-l absolvă de vină. Are mâna mult prea sus şi blochează trecerea mingii. El, după ce atinge mingea, aceasta ajunge la portar. Poate aici ajungea la un cineva. E Băluţă cu toată poarta în faţă, să înscrie. Mâna acolo sus, mi se pare mai mult penalty", a spus Constantin Zotta, la Orange Sport.

Tot Zotta susține că FCSB a fost iertată de un cartonaș roșu, după ce Florinel Coman a comis un fault dur asupra lui Daniel Popa în minutul 90+1. Șeptarul vicecampioanei a primit doar galben: "Se duce cu talpa, cu crampoanele...E de roşu. Piciorul întins, cu crampoanele împotriva piciorului adversarului, cu intensitate, în situaţia de a-şi accidenta adversarul. Ştiam că va da galben, pentru că nu a oprit jocul. Are forţă, intensitate, are de toate", a spus Zotta.