Mihai Rotaru s-a dezlănțuit: "Doar trei jucători merită să joace la Universitatea Craiova"

Universitatea Craiova Mihai Rotaru Superliga Superliga Mihai Rotaru, finanțatorul Universității Craiova / Foto: PRO TV
Data publicarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 17:39
Data actualizarii: Duminica 05 Noiembrie 2023, 17:38

Universitatea Craiova a remizat cu FCU Craiova în derby-ul din Bănie, scor 1-1.

Universitatea Craiova nu a mai câștigat de cinci etape în campionat. Ultima dată când trupa de pe „Ion Oblemenco” s-a impus în sezonul regulat al Superligii României a fost împotriva lui FC Botoșani, scor 5-1.

Mihai Rotaru a vorbit despre forma slabă a Universității Craiova și a subliniat că doar trei jucători ar merita să facă parte din formula de start a grupării din Bănie.

• De asemenea, patronul oltenilor a evidențiat că Mitriță a venit cu mari speranțe la club, dar forma sa a lăsat de dorit

„Îl avem nu doar pe Mitriţă, ci avem 6-7 jucători ieşiţi din formă. Este situaţia echipei în acest moment, analiza făcută de către noi, analiza internă. Mitriţă e poate singurul jucător din România care în vârf de formă poate să decidă un meci.

El a venit cu mari speranţe la Universitatea Craiova, au fost nişte probleme după cele două meciuri mai slabe, cu Farul şi FCSB, dar sperăm ca în cel mai scurt timp nu doar Mitriţă, ci şi Ivan, Koljic, Markovic, Baiaram, pe toţi să-i punem în formă maximă. Când îi vom avea pe toţi în formă maximă nu vom mai avea problemă.

Nu există în România o echipă cu o bancă atât de puternică. Problema noastră e de încredere şi de formă sportivă. Le-am spus-o în vestiar acum trei săptămâni, în acest moment doar trei jucători merită să joace în primul '11' la Universitatea Craiova.

Îi ştie toată lumea, portarul, Bancu şi Screciu. Jucătorii ce să spună, cu capul în pământ. Ei sunt responsabili, nu vă gândiţi că la Craiova încep să-şi dea cu părerea! Îmi doresc la fiecare meci să mai câştigăm câte un titular”, a spus Mihai Rotaru, potrivit Fanatik.

Universitatea Craiova - FCU Craiova 1-1

Mihai Căpățînă a deschis scorul pentru Universitatea Craiova în minutul 30 al meciului. În repriza secundă, Aurelian Chițu a restabilit egalitatea în minutul 63 și a decis soarta partidei.

Universitatea Craiova rămâne pe locul patru cu 23 de puncte, în timp ce FCU Craiova irosește șansa de a le egala la puncte pe Oțelul Galați și Poli Iași, ambele cu 17 puncte, în cazul unui câștig.