Mihai Rotaru nu s-a abținut după victoria cu Rapid: "Asta a fost istoria"

Universitatea Craiova Mihai Rotaru Rapid Superliga Mihai Rotaru, patron Universitatea Craiova / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Marti 30 Aprilie 2024, 16:45
Data actualizarii: Marti 30 Aprilie 2024, 16:48

Universitatea Craiova a învins-o dramatic pe Rapid, cu scorul de 2-1,în deplasare, într-o partidă din etapa a şaptea din play-off-ul Superligii.

Oaspeții au deschis scorul prin Andrei Ivan (30), care a marcat cu capul din centrarea lui Alexandru Creţu. Gazdele au reuşit să egaleze, prin Borisav Burmaz (77), după o eroare a defensivei craiovene.

Echipa antrenată de Constantin Gâlcă a dat lovitura la ultima fază, un corner, Creţu marcând cu capul din centrarea lui Alexandru Mitriţă.

Reacția lui Mihai Rotaru după succesul cu Rapid

Patronul oltenilor a mărturisit că este încântat de victoria obținută de echipa sa, explicând că este mulțumit de jocul prestat.

"O victorie frumoasă, dar ca orice victorie în minutul 90, știți cum e ‘Te iubesc, dar nu ca pe o victorie în minutul 90’. A fost și o atmosferă frumoasă pe stadion. Un meci cu multe ocazii, din punctul meu de vedere, nu un meci foarte bun din punct de vedere tehnic.

Un meci cu ritm care putea să încline balanța oricând într-o parte sau alta. Noi am avut ocazii bune să mărim scorul și chiar începutul reprizei a doua. Pe final, Rapidul a egalat și, de ce nu, putea să câștige.

Per total, victoria noastră a fost meritată. Am avut mai multe ocazii. Să nu uităm ocazia lui Răzvan, a lui Danciu, încă o acțiune foarte bună în stânga. Asta a fost istoria, ne-am bucurat de fotbal.

Până în ultima etapă, oricare din cele 3 echipe poate termina, noi, Farul, CFR, poate termina pe 2, pe 3 sau pe 4. Acum sigur, dacă Rapid bate la CFR poate să ia opțiune pentru locul 4, care dintr-o conjunctură poate duce în Europa. Dacă Corvinul câștigă Cupa și nu poate merge în Europa, locul patru merge la baraj", a declarat Mihai Rotaru, potrivit Fanatik.

Cu acest succes, Universitatea Craiova a urcat pe locul doi în clasament. Rapid rămâne cu un singur punct obţinut în cele şapte etape din play-off.