Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Farul 1-2: ”Am jucat cu 4-5 mâini moarte”

Mihai Rotaru Universitatea Craiova Universitatea Craiova - Farul Superliga Mihai Rotaru, finanțatorul Universității Craiova / Foto: PRO TV
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 16:23
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 16:23

Mihai Rotaru a intervenit după ce Universitatea Craiova a pierdut primul meci din 2024, scor 1-2 cu Farul Constanța.

Campioana României a deschis scorul în minutul 15 al partidei, prin Rivaldinho, dar oltenii au revenit în joc cu reușita lui Alexandru Crețu din minutul 36.

Scorul final a fost stabilit înainte de pauză de Louis Munteanu, în minutul 43. Echipa lui Ivaylo Petev a forțat golul egalizator în partea secundă, dar fără succes.

În cursul zilei de luni, finanțatorul Universității Craiova, Mihai Rotaru, s-a arătat dezamăgit de presația jucătorilor săi și a spus că echipa sa a avut ”patru sau cinci mâini moarte”.

Mihai Rotaru, atac dur: ”Dezamăgire totală!”

„Dezamăgire totală! Ne așeptam la cu totul și cu totul altceva, cu alte speranțe. Acum asta facem muncim. Am închis cu Mister acum un sfert de oră și trebuie să strângem rândurile. Trebuie să învățăm, nu doar din meciul de ieri, din istoria noastră din ultimul timp.

Din păcate istoria se repetă, dar în sens negativ. Ce am avut pozitiv de-a lungul timpului văd că nu se repetă. Important e să avem un plan, să ne ținem de el și la final să culegem roadele.

Eram favoriți în acest meci, eram o echipă mai bine cotată, chiar dacă Farul e campioana en-titre, dar au fost greșeli, au fost jucători fără foame de rezultat, pe mine asta mă doare cel mai tare. Sunt jucători care au limită în ceea ce înseamnă aspirațiile lor.

Noi trebuie să arătăm foame, să fim răi, să fim agresivi și să ne batem până în ultima secundă. Cum eu aseară nu m-am dat bătut, azi nu mă dau bătut și nu mă voi da. Muncim. Așa trebuie să fie jucătorii. Nu timp de 90 de minute, ci săptămânal, în antrenamente. Foame. Asta ne trebuie, foame de rezultate.

Dacă nu ai 9-10 jucători care să aibă foame, să fie campioni prin definiție, atunci șansele tale se diminuează foarte mult. Noi aseară am jucat cu 4-5 mâini moarte și asta s-a văzut în teren”, a spus Mihai Rotaru, la Fanatik.ro.

Campioana en-titre a urcat, așadar pe loc de play-off. Farul ocupă acum locul șase cu 33 de puncte. Nouă victorii, șase rezultate de egalitate și șapte înfrângeri au înregistrat elevii lui Gheorghe Hagi în Superliga României, până acum.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova a ratat șansa să o devanseze pe Rapid București și să revină pe locul trei în clasament. Oltenii au obținut până acum 34 de puncte și se situează pe locul patru cu nouă victorii, șapte remize și șase eșecuri.