Marius Măldărășanu, declarație în forță după ce FC Hermannstadt a urcat pe primul loc în play-out

Marius Maldarasanu FC Hermannstadt Superliga Superliga Marius Măldărășanu , antrenor FC Hermannstadt / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 21:34
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 21:33

FC Hermannstadt a învins-o pe Petrolul Ploiești cu 2-0.

Sibienii au primit vizita ”lupilor galbeni” joi seară pe Stadionul Municipal în etapa #6 a play-out-ului Superligii României. La capătul celor 90 de minute, FC Hermannstadt a obținut toate cele trei puncte și a urcat pe prima poziție în clasament.

Marius Măldărășanu a vorbit după meci și a menționat că elevii săi au dus o luptă aprigă pentru câștigarea celor trei puncte. De asemenea, tehnicianul sibienilor a evidențiat că urmează o partidă dificilă cu Oțelul Galați.

”E adevărat, chiar dacă a fost un meci de luptă, am controlat prima repriză. A fost presiune. Au venit fazele fixe și ne-au reușit. Pe astfel de terenuri, cine marchează primul câștigă meciul. Îmi felicit băieții pentru efortul făcut.

Petrolul are jucători de calitate cu care poate face diferența. În a doua repriză ne-au pus probleme. Jocul lor a făcut ca noi să ne retragem puțin. Am urmărit aceste pase în spatele fundașilor. Pentru că era clar că ei vor risca mai mult. Ne-a ieșit, a venit și golul de 2-0. E o victorie muncită și meritată.

Zic eu că suntem printre puținele echipe care nu să spun că le-am citit  jocul, dar am avut în meciul direct (n.r. vs. Oțelul Galați) un meci foarte bun, cu agresivitate. E o echipă foarte bună, pe stilul lui Dorinel”, a spus Marius Măldărășanu după meci.

Valerică Găman a deschis scorul în minutul 38, iar în actul secund Ianis Stoica a majorat diferența și a înghețat tabela de marcaj la 2-0, în minutul 75.