Mario Camora a lăudat-o pe Sepsi, chiar dacă CFR i-a "decimat" pe covăsneni în campionat

CFR Cluj - Sepsi OSK Mario Camora Superliga Superliga Mario Camora
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 22:47
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 22:47
Ardelenii au înscris de trei ori și au câștigat la scor de neprezentare împotriva trupei din Sfântu Gheorghe (3-0).

CFR Cluj a primit vizita celor de la Sepsi OSK pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia. În urma întâlnirii, fosta campioană a României a cucerit toate cele trei puncte, esențiale în bătălia pentru câștigarea titlului în Superliga anul acesta.

Mario Camora a vorbit după meci și a evidențiat că Sepsi OSK practică un joc frumos. De asemenea, fotbalistul a subliniat că Liviu Ciobotariu a făcut o treabă bună la FC Voluntari și încearcă să construiască o echipă bună și la Sfântu Gheorghe.

„Știam că va veni o echipă rănită, dar cu valoare. Joacă un fotbal frumos Sepsi. Mister 'Ciobi' a făcut treabă bună la Voluntari și încearcă să facă asta și la Sepsi. A fost un meci echilibrat în prima repriză și am marcat pe final, după un penalty clar. În a doua repriză cred că am dominat și nu am avut probleme.

O echipă care vrea să câstige campionat, cupă, trebuie să aiba un lot mare, cu dubluri pe post și așa a fost astăzi.

Cred că s-a schimbat jumătate de echipă. Am revenit aproape de primul loc. Eu încerc să dau totul în fiecare meci și i-am zis lui Mister că sunt dispus să ajut echipa de fiecare datâ când mă bagă. Era foarte importantă victoria și duminică vrem să câștigăm ca sa avem o pauză liniștită”, a spus Mario Camora după meci.

CFR Cluj - Sepsi OSK 3-0

Panagiotis Tachtsidis a deschis scorul pentru ardeleni în minutul 41, după ce a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri. În repriza secundă, Mario Camora a dus scorul la 2-0 în minutul 70.

Pe finalul partidei, după ce CFR Cluj și-a creat câteva ocazii mari la poarta lui Roland Niczuly, Daniel Bîrligea a mai punctat o dată pentru ardeleni și a blocat tabela de marcaj la 3-0 în minutul 81.

Echipele de start

• CFR Cluj: Sava - Mihai, Mogoș, Ajeti, Kresic, Morgan - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Juricic, Jefte
  • Sepsi OSK: Niczuly - Aganovic, Bălașa, Kecskes, Ștefan - Oroian, Alimi, Francisco - Gheorghe, Debeljuh, Ștefănescu