Marian Iancu spintecă visurile rapidiștilor: „Irealizabil”

Marian Iancu Rapid Bucuresti Superliga Superliga Marian Iancu
Data publicarii: Marti 09 Mai 2023, 17:30
Data actualizarii: Marti 09 Mai 2023, 17:29

Rapid București se află în acest moment pe locul cinci în clasamentul play-off-ului Superligii.

După șapte etape disputate în play-off, „alb-vișinii” au adunat două victorii, două rezultate de egalitate și trei înfrângeri. În consecință, Rapid are în acest moment 34 de puncte.

Marian Iancu, fost patron al lui Poli Timișoara, a vorbit despre situația de la Rapid, care în ultimul meci disputat a primit șapte goluri de la Farul Constanța pe teren advers (partidă încheiată 2-7).

Afaceristul a remarcat faptul că se bucură pentru Dan Șucu și Victor Angelescu, cei doi acționari de la Rapid, că și-au pus obiectiv câștigarea titlului, dar nu-i vede pe giuleșteni să îl adjudece, cel puțin atât de devreme.

„Spun destul de puține, dar să ne gândim că spun puțin și fac mult. Au un an de zile de când sunt împreună la conducerea Rapidului, Angelescu și Șucu, și nu văd nimic. Sunt puține lucruri.

Cine e în fenomen poate explica ce înseamnă să construiești o echipă astăzi pentru ca la anul să ai obiectiv câștigarea campionatului. E foarte târziu! Mă bucur că și-au pus singuri target-ul ăsta (n.r. - titlul), dar e aproape irealizabil”, a spus Marian Iancu la Fanatik.

Farul Constanța - Rapid București 7-2

Denis Alibec a dat startul recitalului în minutul trei al meciului. Ulterior, Tudor Băluță a dus scorul la 2-0, respectiv 3-0 (23', 27'), iar atacantul echipei de la malul mării a închis tabela în prima repriză la 4-0 (45').

În partea secundă, Cristi Săpunaru a redeschis tabela în minutul 59, iar Denis Alibec a readus diferența la patru goluri (61').

Louis Munteanu a mai marcat de două ori (75', 77'), ca Marko Dugandzic să reducă diferența pe final, în minutul 86. Cu 7-2 pe tabelă, Farul Constanța are acum 46 de puncte și beneficiază de un golaveraj de +șapte goluri.