Marea problemă a lui FCSB înaintea meciului cu Farul + ce se întâmplă cu Chiricheș: "E meciul de care mă tem cel mai mult!"

FCSB Farul Constanta Mihai Stoica Vlad Chiriches Superliga
Data publicarii: Luni 25 Martie 2024, 23:44
Data actualizarii: Luni 25 Martie 2024, 23:41

Liderul FCSB va juca pe terenul campioanei Farul Constanța, duminică, de la ora 21:00, în runda a doua din play-off.

Meciul cu Farul va fi primul pentru FCSB după pauza pentru meciurile echipelor naționale. Formația roș-albastră a dat mai mulți jucători la loturile naționale, printre ei numărându-se Ștefan Târnovanu, Risto Radunovic, Darius Olaru, Adrian Șut sau Florinel Coman, toți titulari obișnuiți la echipa de club.

Mihai Stoica: "De meciul cu Farul mă tem cel mai mult"

Mihai Stoica spune că meciul cu Farul este cel de care se teme cel mai mult, având în vedere că partida este programată după meciurile echipelor naționale, iar programul diferit al jucătorilor convocați la loturi i-ar putea afecta.

"Perioada asta e diferită în funcție de echipă. Sunt echipe care n-au jucători la lot și pot face orice. Jumătatea din echipa noastră e plecată și e jumătatea aia mai bună, teoretic. Târnovanu, Radunovic, Șut, Olaru și Coman lipsesc acum. Mâine seară vor fi poate pe bancă sau poate unii nu vor fi folosiți deloc. Se întorc în țară miercuri dimineață, la ora 6, deci noapte pierdută. Miercuri nu pot face nimic. Îi avem joi, vineri și sâmbătă. Sâmbătă plecăm la Constanța. E meciul de care mă tem cel mai mult.

Mereu au fost probleme la noi cu jucătorii care vin de la loturi, dar nu sunt reproșuri adresate cuiva. Ideea e că un jucător e folosit la echipa națională, vine într-un fel. Altul nu e folosit, vine într-un alt fel.

L-ați văzut pe Olaru. A luat cartonaș roșu (n.r - în meciul cu FC Botoșani). N-a jucat două meciuri, s-a antrenat foarte bine, dar n-a fost bine la meciul cu Rapid pentru că el e obișnuit să joace. Acum a jucat 20 de minute (n.r - contra Irlandei de Nord), să vedem dacă va juca mâine", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

Vlad Chiricheș ar putea fi titular la FCSB în meciul cu Farul

Meciul cu Farul poate fi primul în care Vlad Chiricheș să apară titular la FCSB după o pauză de aproximativ 8 luni. Fundașul central s-a recuperat după accidentare, a fost titular și căpitan în amicalul cu Gloria Buzău (1-1), de sâmbătă.

"Era ok Chiricheș. Am vorbit doar la pauza meciului (n.r - cu Gloria Buzău). După n-am mai vorbit, o să vedem mâine", a mai spus Mihai Stoica.

Vlad Chiricheș ar putea face pereche în centrul defensivei de la FCSB cu sud-africanul Siyabonga Ngezana. Joyskim Dawa, criticat public de Gigi Becali în ultima perioadă, ar urma să fie trecut pe banca de rezerve în timp ce Chiricheș va spera să îl convingă pe Edi Iordănescu că merită să fie în lotul României pentru EURO 2024.