Mandorlini are ”feedback” din Italia despre Vlad Chiricheș: ”Am văzut multe partide”

Vlad Chiriches Andrea Mandorlini FCSB Superliga Vlad Chiricheș
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 15:06
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 15:06

FCSB a câștigat cu 2-0 meciul de la Galați, cu Oțelul, și are trei victorii din tot atâtea meciuri în noul sezon din Superligă.

Meciul de la Galați a ”marcat” și debutul lui Vlad Chiricheș (33 de ani), după ce a semnat din nou cu vicecampioana României. Titular, fundașul a evoluat 62 de minute cu Oțelul.

Andrea Mandorlini (63 de ani) a fost întrebat despre transferul lui Vlad Chiricheș și nu a evitat să răspundă.

Antrenorul clujenilor îl cunoaște pe Chiricheș din perioada petrecută în Italia și a avut doar cuvinte de laudă la adresa fundașului, care este și căpitanul echipei naționale a României.

"Îl salut. Un mare jucător! Eu am văzut multe partide în Italia, la Cremonese, care era antrenată de un amic de-al meu, Davide Ballardini, care mi-a vorbit foarte frumos despre el. Un mare jucător, un mare om și sunt sigur că va face bine și va îmbunătăți o echipă puternică, cum e FCSB.

Campionatul românesc devine mai important pentru că s-a întors un jucător de faimă internațională și asta spune ceva despre campionatul românesc, care a punctat bine și în Europa. Este bine pentru fotbalul românesc", a spus Mandorlini.

Chiricheș s-a întors la FCSB după zece ani în străinătate

În 2013, Vlad Chiricheș a devenit cel mai scump jucător transferat de la o echipă din campionatul României. Tottenham l-a cumpărat pentru 9,5 milioane de euro, o sumă-record la acea vreme.

Vlad Chiricheș e cotat la 900.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, și a evoluat de-a lungul carierei sale la echipe precum FC Ardealul, Curtea de Argeș, Benfica U19, Pandurii, FCSB, Tottenham, SSC Napoli, Sassuolo și Cremonese.

La Cremonese, Vlad Chiricheș a bifat 17 apariții, nu a reușit să marcheze niciun gol și nici să paseze decisiv în vreo situație. Peste 1000 de minute a îmbrăcat fundașul central tricoul clubului care a retrogradat la finele sezonului trecut.