FOTO Mamma-mia, Louis! Munteanu a țintit vinclul porții și a înscris un gol de generic în CFR - Farul

CFR - Farul louis munteanu Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 28 Mai 2023, 21:56
Data actualizarii: Duminica 28 Mai 2023, 21:55

CFR Cluj - Farul Constanța, LIVE TEXT - AICI.

Cele două echipe s-au confruntat pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia. Farul Constanța era deja campioana României, în timp ce ardelenii s-au luptat pentru podium în Superliga României.

Louis Munteanu, nouarul lui Gică Hagi, a ridicat privirea din pământ și a înscris un supergol! Asta după ce a șutat cu mult efect spre vinclul porții lui Scuffet. Portarul fostei campioane a României nu a avut nicio șansă la lovitura trimisă de Louis Munteanu.

Astfel, Farul Constanța a restabilit egalitatea în minutul 42. CFR Cluj înscrisese în prima parte a meciului golul care a deblocat tabela în minutul 17. La pauză, tabela a indicat 1-1. La acest scor, în cazul în care Universitatea Craiova se impune împotriva lui Sepsi, ardelenii pierd locul trei în clasament.

Echipele de start!

• CFR Cluj: Scuffet – Manea, Burcă, Kolinger, Peteleu – Fica, Cvek, Boateng, Petrila – Janga, Bîrligea
  • Farul Constanța: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, Boli, Baravykas – Băluță, Artean, Casap – Mazilu, Munteanu, Sali

CFR Cluj - Farul Constanța, înainte de meciul direct

CFR Cluj va primi vizita Farului în ultima etapă a campionatului. Dacă pentru constănțeni partida nu are nicio miză, pentru că au cucerit deja titlul, pentru elevii lui Dan Petrescu sezonul încă nu s-a terminat.

Echipa din Gruia trebuie să obțină un rezultat pozitiv, altfel, o victorie a Universității Craiova contra lui Sepsi OSK i-ar coborî pe locul 4 și i-ar elimina din barajul pentru Conference League.

În cele trei întâlniri din acest sezon, Farul s-a impus de două ori 3-1 la Cluj și 1-0 pe teren propriu, chiar în play-off, în timp ce CFR a câștigat în campionatul regulat la Ovidiu, cu un categoric 3-0.