Rapid e lider! Rapid 4-1 Gaz Metan! (Iencsi 43, Spadacio 71, Ionita 81, Raduta 91 / Parvulescu 62)

Gaz Metan Medias Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 20 Noiembrie 2009, 19:04
Data actualizarii: Vineri 20 Noiembrie 2009, 22:17

Rapid s-a dezlantuit pe final de meci cu Gaz Metan, cand a marcat 3 goluri.

Nae Manea a primit si o veste extrem de proasta: Bornescu a fost accidentat extrem de dur si poate rata tot turul de campionat.

In minutul 43, arbitrul Marius Avram a dictat un penalti dupa un fault al lui Fl. Lazar asupra lui Ionita, iar penaltiul a fost transformat de Adrian Iencsi.

Gaz Metan Medias a egalat a in minutul 61 cand Paul Parvulescu a insris cu un sut plasat de la aproximativ 20 de metri.

Rapid a preluat conducerea pe tabela de marcaj, printr-un gol marcat de Juliano Spadacio in minutul 71, dintr-o lovitura libera de la marginea careului.

Ionita a inscris golul de 3-1 in minutul 84, dupa o pasa de pe stanga de la Raduta.

In minutul 90+1, Ionita i-a pasat lui Raduta care a inscris de la aproximativ 10 metri, ducand scorul la 4-1.

Rapid: 33. Bornescu (1. Marinescu '68) - 13. Paun, 32. Iencsi, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 6. Matici (9. Raduta '66), 15. Lazar - 20. Grigorie, 30. Spadacio, 29. Buga (21. A. Tene '78) - 11. Ionita. Antrenor: Nicolae Manea.

Gaz Metan Medias: 30. Buchta - 20. Nohai (14. Sabou '83), 19. Fl. Lazar, 15. Hoban, 8. Buzean - 5. Munteanu, 16. R. Zaharia, 21. Todea, 22. Parvulescu - 17. Dudita (11. Cigan '46), 10. Bud. Antrenor: Cristian Pustai

Cartonase galbene: Ionita '45, Iencsi '45+2, Grigorie '77 / Parvulescu '36, Dudita '45

Arbitri: Marius Avram (central) - Ioan Onicas, Iulian Radu (asistenti) - Catalin Popa (rezerva).

Observatori: Mircea Cezar Ionescu, Constantin Gheorghe.

Supervizor: Adalbert Kassai.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

Portarul Mircea Bornescu a fost inlocuit in minutul 68 cu Marinescu, deoarece s-a accidentat la un duel cu Cristi Bud.

La Rapid a debutat in Liga I si Alin Tene, intrat pe teren in minutul 78, in locul lui Mugurel Buga.

La inceputul meciului s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Constantin Carstea.